Emancipacija u povoju, nasilje razvijeno(AUDIO)

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 08.Mar.2021, 12:05

Emancipacija u povoju, nasilje razvijeno(AUDIO)

U svetu sve više jača tzv. antigender pokret koji se bavi zamenom teza zastupajući tezu da je emancipacija žena rezultirala otuđenjem ljudi.

Naime, često ćemo danas čuti da su žene krive što muškarci nisu više alfa muškarci, da su žene te koje rasturaju porodicu i slične priče. Takođe možemo čuti i od samih žena da im je emancipacija više odmogla nego pomogla jer su sve obaveze pala na njihova leđa i slično. Koliko to ima veze sa istinom, govorila je Ivana >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Perić iz SOS Ženskog centra za RNS.

"Mi smo kao društvo u prvim koracima emancipacije" rekla je Perićeva obrazlažući položaj žena u Srbiji.

Koliko smo uistinu nepravnopravne, pazala je pandemija. Veći broj žena je ostajao bez posla, više su opterećene brigom o kući, domaćinskim poslovima, brigom o deci i pomoći u učenju, radom od kuće, nabavkama, pa i to pokazuje da mi nemamo dovoljno svesti o tome da uloge treba da budu podeljene.

Srbija je u poslednje vreme pala na indexu listi rodne ravnopravnosti prema Svetskom ekonomskom forumu. Iako se i tu nešto pomera, i dalje vlada uverenje da je dovoljno da se muškarac ostvari kroz rad i zaradu a da žena brine o svemu ostalom.

Ipak, nasilje nad ženama je mnogo veći problem od emancipacije, kaže sagovornica, i ono je zapravo tačno nasuprot emancipaciji, u obrnutoj srazmeri. Žene kad su u nasilju osećaju da nemaju podršku, a ono je nasilje to  koje napada mentalno zdravlje i ne sme da se trpi. Zbog pozicija moći i ekonomske podređenosti, žene i deca češće trpe nasilje od muškaraca.

A ko ima moć, zna se, ima kapital i politički uticaj.

Index EU o rodnoj ravopravnosti kaže da je Srbija bolja u političkoj participaciji žena.

"Kada se posmatra vrh vlasti, Srbija ima dovoljno žena ali nema ih dovoljno na lokalu tj. ima ih samo 13 odsto" kaže socoiolog Višnja Baćanović. Razlike su i u platama i penzijama. Godišnje ta razlika ide ćak do oko 700 evra.

U našoj zemlji je od početka ubijeno 6 žena a godišnje ih bude 30. ak i taj podatak takođe pokazuje odnos prema ženama.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.