Egipat: Uhapšeno 156 Kopta

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 25.Nov.2010, 17:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Egipat: Uhapšeno 156 Kopta

KAIRO -

Glavni tužilac Egipta naredio je privođenje 156 demonstranata umešanih u sukobe sa policijom nakon što su vlasti u oblasti Giza u Kairu onemogućile završetak gradnje nove crkve.

U jučerašnjim sukobima život je izgubio jedan Kopt a više desetina je povređeno, preneo je Rojters.

Oko 3.000 Kopta gađalo je kamenicama policiju koja je obezbeđivala gradilište crkve, policija je upotrebila suzavac da razbije demonstracije, a neki policajci su takođe >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << gađali kamenjem demonstrante, kao i muslimani koji su se nalazili iza policijskih linija.

Glavni tužilac je odlučio da drži 15 dana u pritvoru ovih 156 demonstranata zbog sumnje da su izazvali nerede, prenela je egipatska agencija MENA.

Egipatska štampa piše da su vlasti naredile da se prekine gradnja koptske crkve u Gizi jer nisu pribavljene potrebne građevinske dozvole.

Kopti, pak, tvrde da imaju dozvole, tako da nisu prekidali gradnju iako su građevinske mašine bile sprečene da priđu gradilištu, piše štampa.

Kopti čine 10 odsto od 79 miliona stanovnika Egipta i kao pravoslavni hrišćani vekovima žive pod muslimanskom dominacijiom. Smatra se da su Kopti potomci onih Egipćana koji su živeli u doba faraona.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.