EVROPSKA DRŽAVA SE OPASNO NAORUŽAVA: Kupuju 36 borbenih aviona!

Izvor: SrbijaDanas.com, 30.Jun.2021, 18:56

EVROPSKA DRŽAVA SE OPASNO NAORUŽAVA: Kupuju 36 borbenih aviona!

Švajcarska vlada odlučila je da kupi borbene avione „Lokid Martin F-35A Lajtening II“, objavila je danas vlada.

O odluci vlade verovatno će se odlučivati na referendumu, preneo je Rojters.

Neutralna Švajcarska kupiće 36 aviona tog tipa nakon procene da oni imaju najveću ukupnu korist uz najniže ukupne troškove.

Oni su se odlučili za F35-A iako su im nudili i „Boingov“ F/A-18 „superhornet“, „rafal“ francuskog „Dasolta“ i „jurofajter“ >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << koji prave italijanski „Leonardo“, britanski „BAE Sistems“ i „Erbas“ koji predstavljaju Nemačku i Španiju.

Švajcarska vlada je odlučila da kupi i raketni sistem „patriot“ američkog proizvođača „Rejtionasa“.

Rejtion je "potukao" francusko-italijanski konzorcijum.

Federalni savet je uveren da su ta dva sistema najprimerenija za zaštitu Švajcarske od vazdušnih pretnji u budućnosti, navela je švajcarska vlada u saopštenju.

Avioni F-35A bili su jeftiniji za dve milijarde švajcarskih franaka od drugog ponuđača, istakla je vlada.

Oni koštaju oko 5,07 milijardi švajcarskih franaka, nalaze se ispod finansijske granice od šest milijardi koju su postavili birači, a ukupni operativni troškovi iznosiće 15,5 milijardi franaka tokom 30 godina.

Nastavak na SrbijaDanas.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.