EUFOR ključan za evroatlantsko partnerstvo BiH

Izvor: Southeast European Times, 10.Dec.2014, 18:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EUFOR ključan za evroatlantsko partnerstvo BiH

Zvaničnici se slažu oko značaja daljeg prisustva EUFOR-a u Bosni i Hercegovini.

10/12/2014

Ana Lovaković za Southeast European Times iz Sarajeva -- 10.12.2014.

S obzirom da je prisustvo snaga EUFOR ALTHEA i dalje važan i vidljiv deo nastojanja EU za učvršćivanje evropskog puta Bosne i Hercegovine, Savet bezbednosti UN doneo je odluku da produži njihov mandat na još godinu dana.

Multinacionalne stabilizacione snage EUFOR ALTHEA čini 600 >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << vojnika i pružaju podršku vlastima BiH u njihovim nastojanjima da održe bezbednost i reformišu oružane snage kroz izgradnju kapaciteta i obuku.

Zahtev za produženje mandata podneo je visoki predstavnik za BiH Valentin Incko, koji je rekao da Upravni odbor Saveta za implementaciju mira misli da se situacija u BiH nije u potpunosti stabilizovala i da je ova misija i dalje od ključnog značaja kako bi se osigurao uspeh Kancelarije visokog predstavnika i drugih institucija u sprovođenju njihovih mandata.

„Misija iz 2004. stalno se razvija i sada sve više preuzima edukativnu ulogu kada je u pitanju vojska BiH“, rekao je Incko.

Kao što navedeno u rezoluciji UN usvojenoj prošlog meseca, dalja spremnost međunarodne zajednice i velikih donatora da preuzimaju politički, ekonomski i vojni teret biće određena pridržavanjem i aktivnim učešćem vlasti BiH u implementaciji Dejtonskog mirovnog sporazuma i obnovi civilnog društva.

Dejvid Presman, zamenik američkog predstavnika u UN za specijalna politička pitanja, kaže da ovo sedmo produženje mandata misije potvrđuje spremnost Saveta EU da pruža pomoć građanima BiH u njihovim težnjama da ostvare i očuvaju bezbednost uz pomoć misije EU i NATO-a.

Delegacija EU u BiH pozdravila je produženje mandata.

„Operacija EUFOR ALTHEA obavlja odličan posao izgradnje kapaciteta i podrške u obuci pripadnika oružanih snaga Bosne i Hercegovine i zadovoljni smo što će nastaviti taj posao“, rekao je Endi Megafi, portparol Delegacije EU i specijalnog predstavnika EU u BiH.

EUFOR ALTHEA pruža podršku vlastima BiH u ispunjavanju različitih zadataka -- deminiranju, kontroli prevoza vojnog i civilnog oružja, municije i eksploziva i upravljanju skladištima oružja i municije. EUFOR pomaže nastojanja BiH da očuva bezbednost u zemlji.

General-major Diter Hajdeker, komandant EUFOR-a, rekao je da je raspoređivanje snaga u BiH jedina vojna misija EU u sklopu sporazuma „Berlin-plus“, što znači da je EUFOR ALTHEA pod upravom EU, ali može da se oslanja i na snage NATO-a.

„Moja želja je da politički lideri BiH prepoznaju to i ispravno reaguju sprovođenjem neophodnih socioekonomskih reformi koje će otvoriti vrata svetlijoj budućnosti“, rekao je Hajdeker. „Vojna mirovna misija je važna za okončanje oružanog sukoba i postkonfliktnu bezbednost. Jedine održive snage u očuvanju mira su dobronamerni ljudi koji vole mir, čije su energije usmerene na ekonomski, kulturološki i socijalni napredak.“

Šefik Džaferović, potpredsednik Zajedničke komisije za odbranu i bezbednost Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, rekao je da je EUFOR još potreban za održavanje stabilnosti dok BiH ne uđe u finalnu fazu evroatlantske integracije.

„Ukupan mandat međunarodne mirovne zajednice po Dejtonskom sporazumu, mora biti vezan za evropski put BiH i njen put ka učlanjenju u NATO“, rekao je Džaferović za SETimes.

Rezolucija je usvojena bez ijednog glasa protiv, a Ruska Federacija bila je uzdržana.

Vitatalij Čurkin, ambasador Rusije u UN, odbacio je predlog, rekavši da je međunarodna zajednica u BiH „instrument za ubrzanje integracije BiH u EU i NATO“, dodajući da je neprihvatljivo što BiH guraju u tom smeru.

Koje još korake međunarodna zajednica može da preduzme da bi pomogla BiH na njenom putu evroatlantske integracije? Recite nam u prostoru za komentare šta mislite o tome. .

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.