EL: Muke CSKA, krah Cedevite, sjajna Olimpija

Izvor: Mondo, 11.Okt.2012, 23:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Lijetuvos Ritas umalo iznenadio "armejce" u gostima - 75:73. Jedan od favorita ABA lige deklasiran u Kaunasu sa 28 poena razlike, Ljubljančani zablistali u Kantuu.

Ekipa Aleksandra Džikića mogla je u prvoj utakmici sezone da napravi senzaciju, a ujedno i da napravi krupan korak ka plasmanu u Top 16, iz grupe u kojoj se nalazi i Partizan mt:s.

Promašaj Renaldasa Seibutisa za tri poena i pobedu Lijetuvos Ritasa bio je samo poslednji čin dramatične završnice, u kojoj >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << se za samo pet sekundi dogodilo mnogo toga.

Prvo je Nemanja Nedović krenuo u solo prodor za izjednačenje na 75:75, ali ga je zaustavio Anton Ponkrašov. Nenad Krstić odmah je fauliran, imao je šansu da osigura pobedu CSKA, međutim, promašio je oba slobodna bacanja!

Seibutis je u poslednjem trenutku pokušao da preokrene, ali pored dvojice čuvara nije uspeo da uputi kvalitetan šut... CSKA je slavio rezultatom 75:73, po četvrtinama 20:23, 26:14, 8:15, 21:21!

Ritas je 1:18 minuta pre kraja vodio 71:67, kada je u spasioca "armejaca" izrastao nekadašnji NBA igrač Soni Vims. Vezao je pet poena i blokirao Seibutisa, nakon čega je usledila penal-završnica. Aktuelni vicešampion Evrope odatle se bukvalno izvukao sa bodovima.

Četvorica Srba u timu CSKA odigrala su zapaženu ulogu, samo još Vims i Hrijapa su imali opipljiviji učinak. Krstić je zabeležio 12 poena i sedam skokova, Erceg 11 poena i pet skokova, Teodosić 10, a Micov devet poena, uz četiri skoka, tri asistencije i samo jedan promašaj.

Na drugoj strani je Nedović ubacio 11 poena, uz šut iz igre 3/8 i pet ličnih grešaka za svega 16 minuta.

Cedevita je na evroligaškom derbiju gostovala u Kaunasu i dobila bolnu lekciju od Žalgirisa - 90:62 (27:20, 28:18, 24:15, 11:9).

Marko Popović je sredinom druge četvrtine za svega minut i po dao tri trojke, domaćin je poveo rezultatom 42:27 i do kraja se "vrteo" između 20 i 30 poena prednosti.

Žalgiris je šutirao trojke 9/16, Cedevita 5/27.

Dolaskom trojice veterana (braća Lavrinovič i Kaukenas), uz već postojeće snage predvođene Popovićem i Jankunasom, Žalgiris može u Top 16, iako je konkurencija "paklena" - tu su Olimpijakos, Efes, Armani i Kaha Laboral.

Ako brzo ne popravi igru, Cedevita će morati da se zadovolji pokojom pobedom pred svojim navijačima.

Čast ABA lige na premijeri Evrolige 2012/13 odbranila je Olimpija, koja je mimo očekivanja trijumfovala na gostovanju u Kantuu - 71:84.

Četiri i po minuta pre kraja vladala je potpuna neizvesnost, "zmajčeki" su imali samo poen prednosti, a onda su rešili meč serijom od 13:3.

Prvu trojku u tom naletu ubacio je Dilan Pejdž, Klemen Prepelič bio je precizan sa gotovo osam metara, da bi Sasu Salin sa dve trojke zapečatio sudbinu učesnika Top 16 faze prošle sezone.

Ko bi rekao da će se to dogoditi, nakon onako glatkog poraza od Zvezde u Pioniru...?