Izvor: RTS, 31.Jul.2011, 11:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Džuno" u pohodu na Jupiter
NASA spremna da sledeće nedelje pošalje bespilotnu letelicu "Džuno" u ispitivanje Jupitera. "Džuno" će planeti prići bliže nego bilo koja letelica do sad. Zadatak sonde je, između ostalog, da ispita koliko vode ima na Jupiteru. Povratak sonde 2016. godine.
Sonda Američke svemirske agencije (NASA), bez posade, spremna je da krene sledeće nedelje u svoju misiju ka planeti Jupiter iz vazduhoplovne stanice na Floridi.
Robotska sonda se zove "Džuno" i planirano >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << je da cirkuliše godinu dana u radijacijskom polju Jupitera. Ona će biti daleko bliža ovoj planeti, nego bilo koja letelica do sada.
"Džuno" treba da istraži koliko vode ima na Jupiteru, šta izaziva ogromno magnetno polje oko njega i da li postoji čvrsto jezgro ispod guste i tople atmosfere te planete.
"Jupiter ima mnogo ključnih tajni o tome kako se formirao", rekao je glavni naučnik ovog projekta sa istraživačkog instituta u San Antoniju u Teksasu, Skot Bolton.
Naučnici veruju da je Jupiter bio prva planeta koja se oformila nakon rađanja Sunca, ali način na koji je stvorena i dalje je nepoznat.
Jedan od ključnih podataka koji nedostaje jeste koliko ima vode na toj planeti. Jupiter, kao Sunce, prvenstveno se sastoji od vodonika i helijuma sa primesama ostalih elemenata, kao što je kiseonik.
Naučnici veruju da je kiseonik vezan sa vodonikom, pa da se tako na ovoj planeti stvorila voda, koja se može izmeriti mikrotalasnom zvučnom kutijom, jednom od osam naučnih instrumenata instaliranih u "Džunu".
Putovanje ove sonde do Jupitera trajaće pet godina, a dolazak se planira u julu 2016. godine.
Ova planetarna ekspedicija koštaće oko 1,1 milijardu dolara.














