Izvor: Danas, 14.Avg.2014, 22:27 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Džudžević postao Džudžo
Novi Pazar - Esad Džudžević, predsednik Bošnjačkog nacionalnog veća (BNV) u tehničkom mandatu, ubuduće će se prezivati Džudžo. Rešenje o promeni prezimena donelo je Odeljenje opšte uprave u Tutinu, a na osnovu zahteva predsednika ovog BNV.
- Imao sam potrebu da kao predsednik aktuelnog saziva BNV ukažem na istorijsku činjenicu do koje smo došli istraživanjem arhivskih dokumenata, da je mnogim bošnjačkim porodicama, bez njihovog pristanka i znanja učinjena nepravda. >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << To se dogodilo 1912. godine, kada je Sandžak ušao u sastav Srbije i Crne Gore, objasnio je Džudžević (Džudžo) i poručio svojim sunarodnicima da „ko god ima osećaj da mu je učinjena ta nepravda, u skladu sa slobodnom voljom i zakonom, može da ispravi tu činjenicu“.
Pre tri meseca, prilikom obeležavanja 11. maja - Dana bošnjačke nacionalne zastave, predsednik BNV u tehničkom mandatu je rekao da je izbacivanje „ić“ i „vić“ iz bošnjačkih prezimena „dugoročni nacionalni projekat od velikog značaja“. Ovaj projekat se našao među onima koji će se realizovati do 2020. godine.
- Vraćanje izvornih prezimena Bošnjacima je jedna od pet tačaka našeg programa za delovanje BNV u narednom periodu. Sa takvim predlogom nastupaćemo i u predizbornoj kampanji za novi saziv Veća - rekao je nedavno predsednik BNV u tehničkom mandatu.
Kada je najavio inicijativu za „vraćanje izvornih prezimena Bošnjacima“, naišao je na osudu brojnih bošnjačkih političkih poslenika i predstavnika građanskog društva.









