Dve trećine građana za vojni rok

Izvor: B92, 29.Mar.2015, 22:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dve trećine građana za vojni rok

Skoro dve trećine građana Srbije je za ponovno uvođenje obaveznog vojnog roka, pokazuje istraživanje koje je objavio “Blic”.

Kako se navodi, taj procenat je najveći upravo među onima od 19 do 29 godina, koje bi ta obaveza prve pogodila.

Prema pisanju “Blica”, to pokazuju rezultati telefonske ankete koju je na reprezentativnom uzorku od 1.009 osoba starosti od 12 do 75 godina sprovela Agencija za istraživanje tržišta i ispitivanje javnog mnjenja “Oupen >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sors” od 6. do 11. marta 2015. godine.

Tu ideju u većini podržavaju i muškarci i žene, s tim što je muškaraca nešto više (68,2 odsto) u odnosu na žene (55,1 odsto).

Isti odnos, da je oko dve trećine ispitanika za uvođenje vojnog roka a jedna trećina protiv te ideje, oslikava se i teritorijalno (među zagovornicima prednjače Šumadija i zapadna Srbija), kao i u odnosu na tip naselja gde ispitanici žive, gde je za redovni vojni rok nešto veće raspoloženje među seoskim stanovništvom (64,7 odsto ispitanika na selu i 59,3 odsto ispitanika u gradu).

Ministar odbrane Bratislava Gašića navodi da rezultati ankete samo potvrđuju da Vojska Srbije uživa veliko poverenje među građanima.

“Za uvođenjem obaveznog roka sada, međutim, nema potrebe, a nije ni opcija jer je za to potrebno da se obezbede milijarde dinara za osposobljavanje kasarni koje su napuštene, nakon obustavljanja obaveznog služenja vojnog roka, kao i za nabavku opreme. Veće interesovanje mladih za Vojsku rešava se dodatnim uputima na dobrovoljno služenje vojnog roka i tako će biti i u narednom periodu”, rekao je Gašić za “Blic”.

Prema mišljenju direktora agencije “Oupen sors” Pavla Đokića glavni razlozi za ovakve rezultate su povrenje u vojsku, vojnične tradicije i nostalgija.

“Tu, pre svega, mislim na generaciju ljudi starijih od 40 godina kojima je vojska, ona nekadašnja JNA, ostala u lepom sećanju. To se vidi i po tome što je većina njih za to da vojni rok, kao nekada, traje 12 meseci. Među mlađima koji su za vraćanje obaveznog odlaska u vojsku, preovlađuje, međutim, mišljenje da bi vojni rok trebalo da bude kraći”, kaže Đokić.

On procenjuje da je na ovakav stav ispitanika uticalo i to što su ratovi prošli, ali i ekonomska situacija u kojoj, pre svega mladi, vojsku vide kao put do zaposlenja, do sigurnosti.

“Vojska više nije bauk”, kaže Đokić.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.