Dunav jača saradnju Hrvatske i Srbije

Izvor: Southeast European Times, 24.Nov.2014, 16:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dunav jača saradnju Hrvatske i Srbije

Dve zemlje zajedno sprovode nekoliko projekata da bi poboljšale kapacitete u turizmu, saradnju i kulturno razumevanje.

24/11/2014

Ivana Jovanović i Kruno Kartuš za Southeast European Times iz Beograda i Osijeka -- 24.11.2014.

Hrvatska i Srbija sprovode zajedničke projekte koristeći kapacitete Dunava u pokušaju da ojačaju turizam, prodube bilateralnu saradnju i otvore puteve za kulturno razumevanje građana dveju zemalja.

Dunav, druga najveća >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << reka u Evropi, protiče kroz Hrvatsku i Srbiju i povezuje ih sa Mađarskom, Austrijom, Rumunijom, Bugarskom, Slovačkom, Moldavijom, Ukrajinom i Nemačkom.

Prema rečima Danka Ćosića, vođe projekta Dunavskog centra za kompetenciju (DCC) u Beogradu, međunarodne organizacije koja radi u svih deset podunavskih zemalja, turizam i regionalna saradnja su glavni prioriteti za Zagreb i Beograd. On ukazuje na www.danube.travel kao korisno sredstvo koje omogućava putnicima da pronađu mogućnosti za razgledanje Dunava i bolje razumevanje kulture regiona.

„Pružaoci usluga iz različitih oblasti mogu da otvore svoj profil [na www.danube.travel] i reklamiraju svoje usluge i proizvode, kao i da direktno komuniciraju sa potencijalnim posetiocima i direktno se međusobno povezuju“, kaže Ćosić za SETimes.

„'Putevi rimskih careva i dunavski put vina' je kulturni projekat koji delom finansira EU i koji obuhvata dvadeset rimskih nalazišta i dvanaest vinogradarskih oblasti u Hrvatskoj, Bugarskoj, Rumuniji i Srbiji“, kaže on.

Ćosić dodaje da je cilj inicijative da predstavi region kao deo evropskog kulturnog nasleđa i identiteta.

Sremski Karlovci u Srbiji jedan su od gradova koji učestvuju u projektu. [Nikola Barbutov/SETimes]

Cilj projekta je stvaranje integrisanog i konkurentnog proizvoda prekogranične saradnje, koji će povećati broj turista jačanjem unutrašnje kohezije među zemljama, uključujući meku infrastrukturu i razvoj novih turističkih atrakcija, kao i okupljanjem koalicije zainteresovanih turoperatera.

„Projekti povećavaju vidljivost, održivost i konkurentnost destinacija u regionu, za koje pojedinačne zemlje ne bi mogle da se izbore sopstvenim kapacitetima“, kaže Ćosić.

DCC i turističke zajednice Vukovarsko-Sremske Županije, Iloka i Sremskih Karlovaca nedavno su organizovali studijsko putovanje radi promovisanja turističkog potencijala podunavskog basena u Srbiji i Hrvatskoj.

Rujana Bušić Srpak, direktorka turističke zajednice Vukovarsko-Sremske Županije kaže za SETimes da je koncept studijske posete promovisao jedinstvenu kulturu ovog područja, uključujući hranu i vino.

„Predstavili smo ovaj plovni tok gostima dok su plovili na brodu 'Danubijus', koji omogućava poseban doživljaj Dunava“, kaže Bušić Srpak. „Gostima iz Srbije pokazali smo staru srednjovekovnu tvrđavu u Iloku, stare iločke vinske podrume, vinograde u Principovcu i gastronomsku ponudu hotela. Dok smo plovili ka Novom Sadu, pripremili smo degustaciju sremskih vina. U Novom Sadu smo videli Petrovaradinsku tvrđavu, kao i vino i kuhinju Sremskih Karlovaca.“

Bušić Srpak kaže da su zajednički projekti neophodni u graničnoj oblasti između Srbije i Hrvatske radi boljeg razumevanja i saradnje građana obeju zemalja.

„Dunav je međunarodna evropska reka na kojoj možemo da organizujemo razne turističke aktivnosti, kao što su jednonedeljna krstarenja sa obilaskom više lokacija, poput Novog Sada, Vukovara i Iloka, jer su ti gradovi, zbog svoje duge istorije, višestruko povezani“, kaže ona.

Kao reka koja povezuje nekoliko zemalja, Dunav može i da poboljša regionalnu saradnju.

„Neke destinacije nisu poznate i prepoznate kao kvalitetne destinacije na evropskom tržištu. U tom pogledu bi zajednički rad na razvoju i promociji zajedničkih turističkih proizvoda mogao da dovede do stvaranja unutrašnjeg, odnosno regionalnog tržišta na koje će putovati turisti iz regiona, umesto da idu u Zapadnu Evropu ili na druge kontinente. To omogućava regionu da postanu atraktivna destinacija za turiste iz ostatka Evrope i drugih zemalja“, kaže Ćosić.

On dodaje da je projekat Putevi rimskih careva i dunavski put vina kvalitetan primer prekograničnih mogućnosti.

„Ta ruta je kandidat da postane jedna od kulturnih ruta Evropskog saveta, koji rukovodi Evropskim institutom za kulturne rute u Luksemburgu. Ako bude sertifikovana, biće prva takva ruta u ovom delu Evrope“, kaže on.

Koji drugi sektori mogu da imaju koristi od saradnje Srbije i Hrvatske? Napišite svoja razmišljanja u komentaru..

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.