Država preuzela železaru

Izvor: RTS, 31.Jan.2012, 13:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Država preuzela železaru

Vlada Srbije potpisala ugovor sa američkom kompanijom "Ju-Es Stil" o preuzimanju smederevske železare za jedan dolar. Država će u narednom periodu učiniti sve da nađe strateškog partnera i obezbedi budućnost za tu fabriku, kaže premijer Cvetković.

Premijer Mirko Cvetković potpisao je sa predstavnicima američke kompanije "Ju-Es Stil" ugovor o otkupu smederevske železare, kojim je Vlada Srbije postala vlasnik te kompanije.

Gradonačelnik Smedereva Predrag >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Umičević izjavio je da je brzom i pravovremenom reakcijom Vlade Srbije, koja je od američke kompanije "Ju-Es Stil" otkupila železaru, sprečeno da zamre kompletna privredna aktivnost u tom gradu.

Umičević je istakao da je, iako iznuđen, ovaj potez vlade sprečio da grad sa 115.000 stanovnika "ode u totalnu privrednu depresiju".

Prema njegovim rečima, gašenjem železare vrlo brzo bi ostale firme koje rade u Smederevu smanjile obim poslovanja i "bilo bi jako teško da se održi stabilnost samog grada".

U ime "Ju-Es Stila", ugovor je potpisao potpredsednik kompanije za evropsko poslovanje Dejvid Lintur.

Cvetković je posle potpisivanja ugovora istakao da Vlada nema nameru da bude vlasnik i upravljač železare, već da će u narednom periodu učiniti sve da nađe strateškog partnera i obezbedi budućnost za tu fabriku.

"Vlada će učiniti maksimalne napore da održi proizvodnju, nađe strateškog partnera i načina da nakon krize, fabrika počne da posluje sa profitom, rekao je premijer.

Cvetković je naglasio da se na primeru smederevske železare u punoj meri pokazalo koliko je svetska ekonomska kriza jaka i koliko utiče na Srbiju.

On je ukazao i da je Vlada zaključila i da je opcija preuzimanja železare manje loša od zatvaranje te fabrike i dodao da ta mera ima socijalni karater, jer čuva radna mesta i brine o ekonomiji države.

Premijer je rekao da će danas biti određen v. d. direktora smedervske železare.

Prema rečima Cvetkovića, Vlada Srbije nije imala pravo da pregovora sa potencijalnim strateškim partnerima dok nije postala vlasnik, istakavši da ima interesenata iz Ukrajine, Rusije, pa čak i sa Dalekog istoka i izrazio očekivanje da će, što je moguće pre, biti pronađen strateški partner.

Potpredsednik "Ju-Es Stila" rekao je da je kompanija naporno radila kako bi unapredila poslovanje u Srbiji, ali da je ukupna ekonomska kriza dovela do takve situacije u kojoj se nalazi danas. On je rekao da mu je žao što odlazi iz Srbije i istakao da će ta kompanija pružiti svu neophodnu pomoć u periodu tranzicije.

Preliminarni razgovori

Šef vladine Radne grupe za smederevsku železaru Dušan Nikezić nije želeo sinoć da obelodani sa kojim se potencijalnim kupcima razgovara, napominjući da su to tek preliminarni razgovori sa nekim kompanijama u zapadnoj Evropi i sa azijskog tržišta.

Vlada Srbije otkupila je u petak smederevsku železaru od kompanije "Ju-Es Stil" za simboličnu cenu od jednog dolara.

U narednih šest meseci pokušaće da pronađe kupca za železaru, a ukoliko to ne bude uspela, iz budžeta će godišnje morati da se izdvaja 100 miliona evra za održavanje proizvodnje, procenjuje Nikezić.

"Da Vlada nije priskočila u pomoć, gubici u srpskoj privredi bili bi dva puta veći nego gubici u samoj kompaniji u Smederevu", rekao je Nikezić u emisiji Upitnik na RTS-u.

Na pitanje da li Vlada ima rezervni plan, ukoliko železari ne nađe strateškog partnera ni za šest meseci, Nikezić je rekao da će država nastaviti da podstiče proizvodnju i smanjuje gubitke. Nikezić je najavio da će Vlada postaviti novi menadžment u železari, koji će biti izabran iz redova profesionalaca u struci, a ne po partijskoj pripadnosti.

Železara povezana sa celom privredom

Ministar ekonomije Nebojša Ćirić ocenio je da je potez Vlade bio iznuđen, zbog opasnosti da dođe do gubitka radnih mesta, ne samo u železari nego i u čitavoj srpskoj privredi.

"Ne radi se samo o 5.500 radnika u smederevskoj železari, već o čitavom metalskom kompleksu, jer bi gašenje giganta u Smederevu dovelo do povećanja uvoza metalnih proizvoda za 30 odsto i poremećaja na tržištu, koji bi rezultirao dodatnim otpuštanjima", objasnio je Ćirić.

Ministar ekonomije podsetio je da su sa železarom poslovno povezani i "Železnica Srbije", Fabrika vagona u Kraljevu, Industrija motora i traktora, Industrija motora "Rakovica".

Odgovarajući na pitanje odakle će država finanirati subvencije za železaru, Ćirić je nagovestio da će se na nivou vlade razgovarati o preraspodeli subvencija u svim resorima, kako bi se izdvojila sredstva iz budžeta za železaru za nastavak proizvodnje, pri čemu nije isključio mogućnost da se uzmu bankarski krediti za tu namenu.

Predsednik Srbije Boris Tadić rekao je juče da budući strateški partner treba da ispuni dva uslova - da ima rudu gvožđa i koks koji je potreban za proizvodnju čelika.

Vlada Srbije je od "Ju-Es Stila" dobila kompletna osnovna sredstva i neto obrtna sredstva železare u vrednosti oko 100 miliona dolara, a kako je rekao premijer Mirko Cvetković, kompanija nema zaduženja ni kredite kod banaka.

Ministar ekonomije Nebojša Ćirić kaže da će državi posle preuzimanja železare ostati deo potraživanja koji će kao novi vlasnik moći da naplati i iskoristi za nabavku sirovina i obrtnih sredstava.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.