Država pomaže Srpsku pravoslavnu crkvu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 22.Sep.2009, 10:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Država pomaže Srpsku pravoslavnu crkvu

BEOGRAD - Srpska pravoslavna crkva (SPC) bi preko Ministarstva vera trebalo da u 2009. dobije državnu pomoć od oko 330 miliona dinara, piše Danas.

Ova državna dotacija namenjena je za unapređenje crkvenog obrazovanja, poboljšanje materijalnog položaja sveštenstva i monaštva, crkvene kulturne i graditeljske aktivnosti.

Prema podacima Ministarstva vera, SPC ima 2.863 sveštenika i 1.461 monaha i monahinju.

Od toga 1.962 sveštenika i 1.065 monaških >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << lica živi u Srbiji, gde su u najtežem materijalnom položaju eparhije Raško-prizrenska, Vranjska, Mileševska i Timočka, navodi list.

"Rebalansom budžeta Ministarstvu vera je za tri programa sa sedam projekata, uključujući i sredstva opredeljena za Nacionalni investicioni plan (NIP) i finansiranje potreba Ministarstva, odobreno 748,83 miliona dinara. To predstavlja 0,10 odsto ukupnog budžeta Republike Srbije", rečeno je za Danas u Ministarstvu vera.

Navedena sredstva raspoređuju se svim crkvama i verskim zajednicama prema učešću u stanovništvu Srbije iskazanom prema poslednjem popisu iz 2002. godine", prenosi list.

Pozivajući se na podatke iz poslednjeg popisa stanovništva, u Ministarstvu objašnjavaju da bi se po ovoj metodologiji za SPC izdvajalo 84,98 odsto sredstava, Rimokatoličku crkvu 5,48, Islamsku zajednicu 3,19, protestantske crkve 1,078 i Jevrejsku zajednicu 0,0071 odsto.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Iz budžeta 330 miliona dinara za SPC

Izvor: Danas, 21.Sep.2009, 20:15

Prema podacima dostavljenim Danasu, Srpska pravoslavna crkva bi preko Ministarstva vera Vlade Srbije trebalo da u 2009. dobije državnu pomoć od oko 330 miliona dinara, odnosno po aktuelnom kursu oko 3,5 miliona evra. Ova državna dotacija namenjena je za unapređenje crkvenog obrazovanja, poboljšanje...

Nastavak na Danas...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.