Drugi svetski rat: Poljska aristokratkinja koja je bila Čerčilova omiljena špijunka

Izvor: B92, 24.Jan.2024, 21:41

Drugi svetski rat: Poljska aristokratkinja koja je bila Čerčilova omiljena špijunka

Kristina Grenvil rizikovala je vlastiti život u misijama širom Evrope da bi je na kraju ubio bivši ljubavnik.

Britanski špijunka sa najdužim stažem u Drugom svetskom ratu Kristina Grenvil rizikovala je život nebrojeno puta izvršavajući misije širom Evrope, a opet se danas vrlo malo zna o njenom doprinosu.

Ko je bila ona i zašto joj Velika Britanija toliko duguje?

"Postoji razlog zašto su žene bile izuzetno korisne u ovim obaveštajnim ulogama", >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << objašnjava Mali.

"Od muškaraca se očekivalo da rade, tako da su sposobni muškarci koji su se dokono šetkali okolo bili veoma sumnjivi. Ali žene su mogle da idu svuda jer su pokušavale da održe poslove; da se staraju se o svojim porodicama - tako da se ona krila naočigled sviju."

A opet uprkos vlastitom junaštvu, kad se rat okončao, Grenvil je otkrila da ju je zemlja za koju je rizikovala život naizgled napustila.

"Poslednja beleška u njenim britanskim dosijeima koja se odnosi na nju, a ovo je samo citat, glasi: 'Njene usluge više nisu potrebne'", objašnjava Mali.

"Mladi ljudi - od kojih neki nisu čak ni služili vojsku u ratu - samo bi govorili: 'Sumnjam da je ona sve ovo uradila' i 'ova devojčica samo izmišlja' i 'teško ju je definisati'. Bile su tome veoma uvredljive, seksističke opaske."

Iako Grenvil nije mogla da se vrati u komunističku Poljsku zbog velike verovatnoće da bi se našla na meti sovjetskih tajnih službi, njena privremena britanska dokumenta nisu bila obnovljena i morala je da napusti Veliku Britaniju.

Grenvil se vratila u Veliku Britaniju samo da bi odbila da primi Džordžov orden i Orden Britanske impresije za doprinose u ratu i tako posramila vladu da joj konačno ponudi državljanstvo.

Na kraju je pristala i da primi ordenje.

Dok je živela u hotelu Šelburn, prihvatala je uloge koje su se veoma razlikovale od njenih ratnih eskapada, radeći kao konobarica u kafićima i prodajući haljine u robnoj kući, pre nego što je prihvatila posao čistačice na putničkom brodu.

"Ne smete da zaboravite da kad je došla da služi u Veliku Britaniju, bila je sa mužem diplomatom na početku rata i da su oni pristigli u prvoj klasi putničkog broda, dok je na kraju rata morala da postane čistačica kupatila na krstaricama - ali joj je to makar pružilo nekakav osećaj slobode", kaže Mali.

Uprkos tome, Grenvil će se ponovo suočiti sa diskriminacijom kad je kapetan broda u jednom trenutku zatražio od osoblja da stavi na sebe svo ordenje koje su zaradili tokom rata.

Služeći na tri fronta, Grenvil je sakupila brojna odlikovanja ali su je kolege na brodu optužile za lažno predstavljanje.

"Bila je žena, tako da je izgledalo apsolutno neuverljivo.

"Govorila je stranim akcentom. Imala je tamnu kosu, pomalo je izgledala kao Jevrejka. Sve te predrasude su išle protiv nje i bilo joj je veoma teško", kaže Mali.

Jedan čovek, kolega stjuard, stao je u njenu odbranu - Denis Džordž Maldauni.

Njih dvoje su započeli vezu, ali je on ubrzo dosadio Grenvil.

Odbačen, opsesivni Maldauni je nastavio da je uznemirava sve do večeri kad ju je ubio u hotelu Šelburn.

"Sišla je niz stepenica a on se samo bacio na nju i ona je vrisnula.

"Umrla je u roku od nekoliko sekundi posle napada; sečivo joj je prošlo pravo kroz srce", kaže Mali.

Maldauni je obešen deset nedelja kasnije i, iako je ubistvo završilo na naslovnim stranama novina, tokom godina je priča o Grenvil otišla u zaborav.

"Ona zapada između svake kategorije, tako da se niko ne zalaže za to da je održi u sećanju", kaže Mali.

"Suviše je preduzimljiva osoba da bi bila ženstvena, a opet je suviše očigledno žena da bi bila muški vojnik. Suviše je Engleskinja za Poljake da bi je smatrali Poljakinjom - nikad nije dobila nijedno odlikovanje u Poljskoj - a opet je suviše Poljakinja za Britance da bi je smatrali pravom Britankom."

Mali, koja radi na tome da dostignuća Kristine Grenvil postanu naširoko priznata, uspešno je organizovala 2020. godine postavljanje plave plakete na broju jedan u Leksam Gardensu, na adresi na kojoj se nekada nalazio hotel Šelburn, a gde se i danas nalazi hotel.

Mali takođe stoji iza Apartmana Grenvil u luksuznom hotelu OVO, otvorenom u septembru 2023. u nekada Staroj ratnoj sobi u Vajtholu.

"Propala je između redova, a to se dogodilo i njenoj životnoj priči", kaže Mali.

"I zato se trudim da govorim u njeno ime."

Najnovija knjiga Kler Mali Agentkinja Zo priča priču o pripadnici pokreta otpora u Poljskoj tokom Drugog svetskog rata Elizabeti Zavackoj i biće objavljena u maju.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Drugi svetski rat: Poljska aristokratkinja koja je bila Čerčilova omiljena špijunka

Izvor: Radio 021, 24.Jan.2024

Kristina Grenvil rizikovala je vlastiti život u misijama širom Evrope da bi je na kraju ubio bivši ljubavnik.

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.