Dođite u Šangaj, zagrlite svet

Izvor: RTS, 02.Okt.2010, 09:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dođite u Šangaj, zagrlite svet

Povodom 61. rođendana NR Kine u Studentskom gradu otvorena izložba fotografija pod nazivom "Dođite u Šangaj, zagrlite svet". Šangaj je svedočanstvo dugog i složenog kineskog razvoja ka modernoj naciji, izjavio ministar prosvete Žarko Obradović.

Povodom nacionalnog praznika Dana Narodne Republike Kine u galeriji Doma kulture u Studentskom gradu otvorena je izložba fotografija pod nazivom "Dođite u Šangaj, zagrlite svet", na kojoj je predstavljena Svetska izložba "Ekspo >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << 2010", koja se održava u Šangaju.

Postavka, priređena povodom 61. rođendana NR Kine, obuhvata 60 fotografija, snimljenih na aktuelnoj izložbi "Ekspo 2010", koja je pod sloganom "Bolji grad, bolji život" počela 1. maja u Šangaju, okupivši 192 države sveta, među kojima je i Srbija.

Otvarajući izložbu, ministar prosvete Srbije Žarko Obradović je rekao da postavka pokazuje Šangaj danas kao kosmopolitski megapolis sa sačuvanim obeležjima tradicionalnog kineskog grada, koji je istovremeno i svedočanstvo dugog i složenog kineskog razvoja ka modernoj naciji i simbol ubrzanog uspona savremene Kine.

Ministar je ocenio da izložba "Ekspo 2010", povezujući različite kulture i narode, omogućava upoznavanje i razmenu iskustava u cilju napretka naše civilizacije, a nastup Srbije na ovoj prestižnoj manifestaciji već je dobio priznanje za originalan pristup temi "Vreme", u kojoj centralno mesto ima delo našeg naučnika Milutina Milankovića.

Najbolja potvrda uspešnosti srpskog nastupa u Šangaju, prema Obradovićevim rečima, jeste 2.650.000 posetilaca koji su do sada prošli kroz naš paviljon i upoznali se sa potencijalima srpske privrede, prirodnim lepotama, istorijom, umetnošću, naukom i običajima Srbije.

"Upoznajući kineski narod i sve druge posetioce sa onim što nudi i poseduje Srbija, svojim učešćem na 'Ekspou 2010', stvorili smo nove puteve za još bolju buduću saradnju i međusobno razumevanje", zaključio je Obradović.

Ambasador Kine u Srbiji Vei Djinghua je rekao da izložene fotografije dočaravaju lepote Šangaja, promene kroz koje je on prošao i pokazuju otvorenu i vitalnu kulturu jedne kineske metropole, kao i rezulatate koje je Kina ostvarila tokom poslednjih 30 godina u ekonomskom i društvenom razvoju.

Svetska izložba "Ekspo 2010", koja je poput Šangaja okrenuta budućnosti nauke i tehnologije, ali ne odbacujući tradicionalni koncept, koji podrazumeva ravnotežu čoveka i prirode, trajaće do 31. oktobra.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.