
Izvor: Medijski istraživački centar, 14.Okt.2013, 21:09 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dodeljena nagrada za najbolji prilog o zagovaranju zabrane kasetne municije
Nakon seminara za novinare „Uloga medija u zagovaranju zabrane upotrebe kasetne municije“, u organizaciji Medijskog istraživačkog centra i Udruženja Akcija i pomoć, nagrađen je najbolji prilog nastao u okviru radionica.
Kako Srbija, iako žrtva kasetnih bombi, jedina u regionu nije potpisala Konvenciju o zabrani upotrebe kasetne municije, novinari iz 13 redakcija, nakon dvodnevne obuke, pokušali su da dogovore način da Vladu Srbije privole da potpiše Konvenciju iz Osla, kojom >> Pročitaj celu vest na sajtu Medijski istraživački centar << bi država dobila pomoć u čišćenju i uništavanju kasetnih bombi.
Seminar je održan uz pomoć Hendikep Internationala (HI), čiji je predstavnik i učestvovao u radu. Jeanne Batelo iz HI pokazala je novinarima kako se uz pomoć zagovaranja, koje su sprovele same žrtve kasetne municije (Ban advokati), došlo do toga da je trenutno u svetu 112 zemalja potpisalo, a 81 zemlja je i ratifikovala konvenciju.
Osim predavača iz HI u radu sa novinarima učestvovali su i Sladjan Vučković, Ban advokat iz Srbije, Slobodan Jovanović profesor niškog Univerziteta kao i Ivan Cvejić glavni i odgovorni urednik Novinske agencije Beta.
Vučković je novinare upoznao sa procesom zagovaranja zabrane kasetne municije u Srbiji i dokle se došlo, dok su Jovanović i Cvejić sa novinarima razgovarali o tome kako na što efikasniji način uključiti medije u proces zagovaranja zabrane kasetne municije.
Nakon seminara, učesnici su napravili veliki broj tekstova i priloga upravo o zagovaranju zabrane upotrebe kasetne municije, a na taj način, aktivisti udruženja uspeli su da naprave jače kontakte sa predstavnicima političkih partija, ali i sa samim građanima juga Srbije.
Ovi medijski prilozi pokrenuli su mnoga pitanja u vezi sa kontaminacijom Srbije kasetnim bombama, a odgovori se očekuju u narednom periodu.
Odlukom komisije koju su činili Ivan Cvejić, glavni urednik agencije Beta, Slobodan Jovanović profesor univerziteta u Nišu i Saša Djordjević ispred Medijskog istraživačkog centra, nagrađen je prilog „Indirektne žrtve kasetne municije“ Jovane Đorđević, novinara i urednika RTV Belle Amie i Sonje Urošević, dopisnice Prve TV.
Prilog je ocenjen kao najbolji, jer je Konvencija o zabrani kasetne municije sagledana iz drugačijeg ugla – iz ugla indirektnih žrtava. Kroz prilog je ukazano na to da, osim direktnih, postoje i indirektne žrtve, odnosno porodica i prijatelji, koji, kao takvi, takođe imaju prava na različite vrste pomoći, koje bi im omogućila Konvencija, odnosno, njeno potpisivanje.
Nastavak na Medijski istraživački centar...