Dobar primer dualnog obrazovanja iz Požege

Izvor: RTS, 15.Nov.2018, 17:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dobar primer dualnog obrazovanja iz Požege

Već sedam godina u Novom Sadu se održava Dunavski biznis forum s ciljem da podstakne dinamičniji razvoj podunavskih zemalja. Povratak na dualno obrazovanje, koje je nekada bilo pokretač industrijskog razvoja Jugoslavije, prepoznato je kao prioritet kojim će se unaprediti privreda i mladi zadržati u zemlji.
Goran Janković proizvodi industrijske robote. Zbog te visoke tehnologije već osam godina stipendira >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << učenike srednje škole i studente. Tridesetak je nakon školovanja dobilo posao u Požegi, a među više od dvestotine zaposlenih, svaki četvrti je inženjer.

"Čim izađemo u Nemačku, Švajcarsku, Austriju vidite da je to osnov poslova njihove privrede", ističe dipl. mašinski inženjer Goran Janković, direktor "Inmolda", Požega, "to je neophodnost koje moramo biti svesni što pre i uvesti što pre."
I Slovenci se vraćaju sistemu dualnog obrazovanja, ali ne po jugoslovenskom modelu, već sada uz podršku austrijske i nemačke privredne komore.
"Sve se menja u smeru digitalizacije i na tom polju mora obrazovni sistem pratiti potrebe gospodarstva", kaže Zdravko Počivalšek, ministar ekonomskog razvoja i tehnologija Slovenije.

Srednjoškolcima je dualno obrazovanje zanimljivije, ne samo zbog praktičnog rada već i zbog izleta, sajmova, stručnih skupova na kojima proširuju znanja.
"Pre svega mi mladi se družimo, upoznajemo nove ljude", kaže Kristina Anđelić, učenica Tehničke škole Požega. "Neke ljude s kojima možemo kasnije da sarađujemo i oko fakulteta i oko svega ubudućem."
Na Dunavskom biznis forumu u Novom Sadu na jednom od stručnih panela zaključak je upravo da je povratak na dualno obrazovanje budućnost razvoja zemlje.
"Deca treba da rade projekte u privrednim organizacijama, treba da rade diplomske magistarske, doktorske radove, van fakulteta vezanih pre svega za neke žive projekte i zadatke, koje postavlja privreda i tek tada možemo da napravimo neki sistem koji će da bude efikasan", rekao je prof. dr Branko Kovačević.
Dr Ivan Bošnjak, državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave, smatra da donosioci odluka treba da prepoznaju sve te potrebe, "da nastavimo da ulažemo i tako stabilizujemo ovu državu".
Podrška privrednicima koji poslovnim idejama doprinose razvoju lokalne zajednice, otvaranjem radnih mesta, zaradama koje prate životne troškove, svakako je put kojim se može doprineti razvoju države.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.