Dobar odziv manjina za upis u birački spisak

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 13.Feb.2010, 22:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dobar odziv manjina za upis u birački spisak

BEOGRAD - Ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić izjavio je danas da će najverovatnije više od osam nacionalnih saveta ići na neposredne izbore, odnosno da će upisati više od polovine ukupnog broja svojih pripadnika na poseban birački spisak.

Čiplić je, u izjavi Tanjugu, izrazio zadovoljstvo odzivom pripadnika nacionalnih manjina koji se upisuju u posebne biračke spiskove i podsetio da svaka nacionalna zajednica upisom, ili neupisom, bira način izbora svog nacionalnog >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << saveta.

On je istakao da će, "prema tempu i broju predatih zahteva, na neposredne izbore izaći Mađari, Bošnjaci, Slovaci, Ukrajinci, Rusini, ali i Aškalije i Egipćani, Rumuni".

U zavisnosti od procenta upisanih birača manjine će savete birati na neposrednim ili posrednim takozvanim elektorskim izborima. One manjine koje do 9. marta upišu dovoljan broj birača u posebne biračke spiskove svoje nacionalne savete biraće neposredno, u suprotnom izaći će na elektorske izbore.

Čiplić je ukazao da je pri donošenju zakona "postajala računica" da će najviše tri nacionalna saveta ići na neposredne izbore, ali se pokazalo da je "ideja upisa u posebne biračke spiskove, bez obzira na sve probleme i poteškoće, sjajna stvar".

"Sjajna stvar je što nije bilo negativne kampanje i onih koji bi taj proces pokušali da otežavaju ili potpuno spreče", ukazao je Čiplić i pojasnio da upis u poseban birački spisak predstavlja slobodu, a ne obavezu.

"Republika Srbija ne može nikoga da tera. Naša kampanje je kampanja slobode. Vlada Srbije samo promoviše slobodu, a nacionalni lideri su ti koji vrše kampanju i procenjuju da li će se ići na neposredne ili elektorske izbore", rekao je ministar.

U izborima za članove Saveta nacionalnih manjina, koji će biti održani u maju, učestvovaće 19 nacionalnih saveta i oni će se obaviti na celoj teritoriji Srbije, u svih 167 opština, na najmanje dva jezika.

Čiplić je rekao da je zadovoljan činjenicom što su, pored postojećih 15 nacionalnih saveta, priliku za formiranje po odredbama novog zakona iskoristile još i zajednice Albanaca, Aškalija, Čeha i Slovenaca, koje će prvi put upotrebiti svoje pravo na ovu vrstu organizovanog delovanja i učestvovati na izborima.

Prema zakonskoj regulativi, sve manjinske zajednice moraju da organizuju izbore po novim pravilima, a data je prilika i za osnivanje novih nacionalnih saveta, za delovanja u oblasti kulture, obrazovanja, upotrebe jezika i informisanja.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.