Đuzepe Macini − srce i duša italijanskog pokreta

Izvor: Studnel.com, 22.Jun.2016, 16:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Đuzepe Macini − srce i duša italijanskog pokreta

Odrastao je u Đenovi, koja je u to vreme pripadala Napoleonovom carstvu, pa je prezirao stranu vladavinu. Iako mu je otac bio profesor patologije, on u tom zanimanju nije našao ništa zanimljivo. Okrenuo se na drugu stranu i završio prava. Na fakultetu je stekao reputaciju zato što je bio snažnog karaktera, hrabar i iskren. Svoju karijeru nije video u pravima, pa se okrenuo književnoj kritici. Rođen u vreme romantizma i sam je pao pod njegov uticaj. Čitao je i voleo dela Valtera >> Pročitaj celu vest na sajtu Studnel.com << Skota, Miltona i Šelija. Postao je veliki ljubitelj liberalnog romantizma, jer je menjao stare, autoritativne stereotipe iz prethodnog veka. Najviše je voleo da provodi vreme uživajući u delima Dantea, Fuskoa i Bajrona. Za dve godine objavio je dvadesetak članaka preko kojih je stekao veliki ugled.
Pridružio se karbonarima, koji su se zalagali za veću ličnu slobodu i nezavisnost Italije, koja je tada bila podeljena na male teritorije. Međutim, Macini je nakon nekoliko godina borbe poslat u zatvor. Oslobođen je jer nije bilo dovoljno dokaza protiv njega i naređeno mu je da svoj život mora da vodi u egzilu. Želeći da se oslobodi papske prevlasti, putuje u Korziku, ali dolazi do raspuštanja revolucionarne vlasti. Iz Korzike se uputio ka Marseju, želeći da uspostavi lakšu komunikaciju sa Đenovom. U Marseju upoznaje mnoge druge političke emigrante sa kojima želi da stvori pokret koji bi pokrio celu Italiju i smenio lokalne grupe karbonara.

Foto: www.en.wikipedia.org 
Njegova dominantnost među emigrantima počela se primetno osećati, pa su ga nazvali srcem i dušom italijanskog pokreta. Organizovan je pokret Mlada Italija sa idejom da se ujedini čitavo Apeninsko poluostrvo. Činile su ga pristalice svih slojeva društva koje su želele republikansko uređenje države. Tada se suočio sa problemima koji će ga pratiti do kraja života − špijunima. Kako bi raširio svoje ideje, osnovao je časopis Mlada Italija, koji je bio jedan od najčitanijih časopisa toga doba. Pored pokreta Mlada Italija, osnovao je udruženja Mlada Evropa, Mlada Bohemija, Mlada Ukrajina, Mlada Argentina i Mladi Tirol.
Bio je veliki patriota. Borio se protiv vladavine pojedinca, a za slobodu naroda. Smatrao je da su granice jedne države bespotrebne i da su nastale samo kao posledica ljudske pohlepe. Vremenom su se njegova dela izgubila, ime zaboravilo, a politička uloga i značaj minimalizovali.
Izvori: ipt.fpn.bg.ac.rs, afirmator.org.

na danasnji danbiografijadjuzepe maciniknjizevni kriticarpoliticar

Nastavak na Studnel.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studnel.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studnel.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.