
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 01.Okt.2024, 15:38
Đurić u Berlinu razgovarao sa ministarkom Analenom Berbok
Šef srpske diplomatije Marko Đurić danas se, na marginama ministarskog sastanka Berlinskog procesa, sastao sa ministarkom spoljnih poslova Savezne Republike Nemačke Analenom Berbok.
Srbija visoko ceni aktivno učešće i doprinos Nemačke „Berlinskom procesu“, forumu koji konkretnim projektima pruža podršku evrointegracijama Srbije i zapadnog Balkana u celini, istakao je ministar tokom sastanka.
Ukupni odnosi Srbije i Nemačke, prema Đurićevim rečima, veoma >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << su razvijeni i karakteriše ih odlična politička i ekonomska saradnja.
Posebno je istakao značaj redovnog dijaloga na visokom i najvišem nivou, te se sa zadovoljstvom osvrnuo na nedavnu posetu kancelara Olafa Šolca našoj zemlji.
Izrazio je zadovoljstvo činjenicom da se ekonomska saradnja dve zemlje iz godine u godinu dinamično razvija, kroz rastuću razmenu robe i usluga, konstantan priliv investicija nemačkih kompanija, kao i kroz nemačku finansijsku podršku kroz programe razvojne pomoći.
Ministar je posebno govorio o ekonomskim rezultatima naše zemlje, podvukavši da je Srbija danas najperspektivnija i najdinamičnija ekonomija zapadnog Balkana i svojevrstan motor regionalnog razvoja.
Đurić je naglasio da članstvo u EU predstavlja strateško opredeljenje i prioritet spoljne politike Srbije, podvukavši da se naša zemlja zalaže za evropske vrednosti i da želi da doprinese miru, stabilnosti i prosperitetu Evrope.
Kada je reč o dijalogu Beograda i Prištine, Đurić je ponovio da je Beograd posvećen dijalogu, ali da Priština, od samog početka, pokazuje krajnju nekonstruktivnost i nespremnost da sprovede dogovore, posebno one koji se odnose na formiranje Zajednice srpskih opština.
Priština umesto toga, kako je upozorio Đurić, poseže za jednostranim merama kako bi suštinski promenila situaciju na terenu i kršenjem ljudskih, političkih i ekonomskih prava Srba podstakla njihovo masovno iseljavanje sa Kosova i Metohije.
Govoreći o regionalnoj saradnji, ministar Đurić je ponovio da naša zemlja podržava sve regionalne procese i inicijative, istakavši da one doprinose procesu pomirenja, daju dodatni impuls razvoju regiona i podstiču ukupan razvoj na našem putu ka punopravnom članstvu u EU.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Priština podstiče masovno iseljenje Srba sa KiM: Šta je još danas u Berlinu Marko Đurić poručio nemačkoj šefici diplomatije?
Izvor: Danas, 01.Okt.2024
Beograd je posvećen dijalogu, ali Priština od samog početka pokazuje krajnju nekonstruktivnost i nespremnost da sprovede dogovore, posebno one koji se odnose na formiranje Zajednice srpskih opština, izjavio je danas ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić u razgovoru sa nemačkom šeficom...
Đurić u Berlinu preneo ministarki Berbok da Srbija ceni doprineso Nemačke Berlinskom procesu
Izvor: NoviMagazin.rs, 01.Okt.2024
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić sastao se danas, na marginama ministarskog sastanka Berlinskog procesa, sa ministarkom spoljnih poslova Nemačke Analenom Berbok kojoj je preneo da su ukupni odnosi Srbije i Nemačke veoma razvijeni i da ih karakteriše odlična politička i ekonomska saradnja.
Varhelji: Plan rasta i EIP najbolje ponude za ubrzanje integracije Zapadnog Balkana u tržište EU
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 01.Okt.2024
Plan rasta za Zapadni Balkan u vrednosti od šest milijardi evra i Ekonomski i investicioni plan za Zapadni Balkan (EIP) od 30 milijardi evra predstavljaju najbolje ponude regionu za ubrzanje njegove integracije u jedinstveno tržište EU, izjavio je danas evropski komesar za susedsku politiku i proširenje...