ĐELIĆ I OBRADOVIĆ POSETILI IS PETNICA

Izvor: Kurir, 17.Avg.2011, 15:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ĐELIĆ I OBRADOVIĆ POSETILI IS "PETNICA"

PETNICA - Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić, ministar prosvete i nauke Žarko Obradović i čelnici Valjeva posetili su Istraživačku stanicu (IS) "Petnica", koja će za nekoliko meseci, po završetku rekonstrukcije, postati vodeći evropski vanškolski obrazovni centar.

- Vlada Srbije je odredila 7,3 miliona evra za izgradnju nove "Petnice", 5,1 milion evra za infrastrukturu i 2,2 miliona evra za opremu - rekao je potpredsednik Đelić, nakon posete gradilištu i pozvao donatore, >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << preduzeća, kao i bivše polaznike "Petnice" da postanu prijatelji tog naučnog centra i pomognu da centar pokrije operativne troškove.

On je apelovao da se proširi krug donatora "Petnice" i ukazao na nedvosmisleni međunarodni i domaći uticaj te organizacije.

Đelić je naveo da će zahvaljajući investicijama, "Petnica" od proleća, kada se planira završetak radova, imati novu laboratoriju, nov smeštajni objekat umesto postojećeg montažnog , kao i renoviranu biblioteku, kuhinju, učionice i sale sa najmodernijom opremom.

- Time će biti uvećan kapacitet stanice za 50 odsto, a biće omogućeno i da se uvedu potpuno novi programi - rekao je Đelić i naveo da je ovo deo velikog investicionog ciklusa u naučno-tehnološku infrastrukturu naše zemlje vredan 400 miliona evra.

- Takođe, investicija je snažan adut za Valjevo, koji će moći da afirmiše obrazovni turizam - rekao je Đelić i naveo da je ovo "novi imidž Srbije koja ne rečima nego delima investira u obrazovanje i znanje" i naglasio da će infrastruktura u "Petnici" biti stavljena u službu svih mališana u Srbiji i njihovih profesora.

Ministar Obradović izrazio je nadu da će se i u "Petnici" pojaviti novi mladi istraživači, koji Srbiji trebaju za buduhcnost.

- Od ovoga će imati koristi obrazovi šitem i nauka Srbije, kao i sam grad Valjevo - rekao je Obradović, tokom boravka u "Petnici", koju je obišao i gradonačelnik Valjeva Zoran Jakovljević.

Direktor ''Petnice'' Vigor Majić ukazao je da se, inače veoma zahtevni, radovi na rekonstrukciji obavljaju po planu i da se programi za polaznike, uglavnom srednjoškolce, održavaju nesmetano.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.