
Izvor: Nezavisne Novine, 15.Nov.2019, 20:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Diplomi se u znanje ne gleda
Završiti državni fakultet na pošten način, bilo gdje, pa i u BiH, znači danonoćno grijanje stolice, brigu, stres, požrtvovanost, nerviranje, odricanje.
Steći instant diplomu, bilo gdje, a pogotovo u BiH, lako je ako imate puno para i malo vremena.
Tako se bar može zaključiti na osnovu najnovije akcije "Pero", kojoj je prethodila istraga, a tokom koje je prikriveni istražilac kupio fakultetsku diplomu Ekonomskog fakulteta, za šta mu je trebalo svega 30 dana "studiranja", >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << dok je za srednjoškolsku potrebno svega pet do 10 dana.
Tokom te akcije, u režiji Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), uhapšeno je 20 osoba, ali nikog neće začuditi ako se svi oni ubrzo nađu na slobodi, po principu sportskog ribolova - upecaj pa pusti.
Osumnjičenima se, da podsjetim, stavlja na teret da su od 2014. do danas pronalazili lica te im za pare nabavljali različite sertifikate, osnovnoškolske, srednjoškolske i visokoškolske diplome. Radi se o brojci od nekoliko hiljada diploma, što je, u najmanju ruku, skandalozno i katastrofalno.
Najgore od svega je što je, uvjeren sam, dobar dio ljudi s ovim spornim diplomama završio na budžetskim jaslama i plaćamo ih svi mi. U svijetu se poklonu u zube ne gleda, a kod nas - diplomi u znanje.
I nije uopšte rijetkost da oni s legalno završenim školovanjem završe na birou, a oni drugi, koji su status dipl. stekli na sumnjiv način, imaju dobro plaćeno radno mjesto.
Sigurno odlično zarađuje i Osman Mehmedagić Osmica, generalni direktor Obavještajno-bezbjednosne agencije (OBA) BiH, koji je prije nekoliko dana ostao diplome, pošto mu je poništena ona koju je stekao na privatnom univerzitetu u Banjaluci. U Sarajevu mu se, pretpostavljam, nije svidio nastavni plan i program.
Nastavak na Nezavisne Novine...