Izvor: RTS, 28.Sep.2012, 13:27 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dinkić: Rešen ovogodišnji deficit
Prodajom evroobveznica, Srbija obezbedila dodatnih milijardu dolara za finansiranje ovogodišnjeg budžetskog deficita. Još milijardu dolara očekuje se od ruskog kredita, čime je, prema rečima ministra Dinkića, rešeno finansiranje deficita za ovu godinu.
Ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić rekao je da je Srbija uspela da proda evroobveznice na međunarodnom tržištu u vrednosti od milijardu dolara, čime je obezbeđeno finansiranje budžetskog deficita za ovu godinu.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << />
"Prinos na evroobveznice je 6,625 odsto godišnje, mnogo povoljnije od prodaje koju je organizovala prethodna vlada koja je prodala evroobveznice za milijardu dolara sa prinosom od 7,5 odsto", rekao je Dinkić.
Tokom reotvaranja postojeće emisije evroobveznica koje dospevaju za naplatu 2021. godine, od 10 do 19 sati u četvrtak, tražnja je bila iznad četiri milijarde dolara ili više od četiri puta i među zainteresovanima je bilo oko 200 investitora, a najviše kupaca je bilo iz Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije, rekao je Dinkić.
Vlada je tokom dana, kada je videla rast tražnje, odlučila da podigne ponudu evroobveznica sa 750 miliona dolara na milijardu, rekao je Dinkić.
Dinkić je, takođe, podsetio da bi do kraja 2012. Ruska Federacija trebalo da odobri Srbiji milijardu dolara, čime će time biti završena finansijska konstrukcija za finansiranje budžeta za ovu godinu.
Saradnik Ekonomskog instituta u Beogradu Ivan Nikolić ocenio je da se Srbija relativno povoljno zadužila prodajom evroobveznica u vrednosti milijardu dolara po godišnjoj kamatnoj stopi od 6,6 odsto.
"Ako poredimo cenu po kojoj se za međunarodnom finansijskom tržištu zadužuju zemlje u Evropi i znamo da je nekoliko nepovoljnosti uticalo na kreditni rejting zemlje, Srbija je uspela da po prihvatljivoj kamati proda dužničke hartije", rekao je Nikolić agenciji Beta.
On je naveo da Grčka trenutno zadužuje po kamati od 20 odsto, Mađarska po stopi od 8,5 odsto, Rumunija 7,8 odsto, Makedonija 7,4 odsto, Rusija 6,8 odsto, Španija 5,8 odsto, Hrvatska 5,5 odsto.








