Izvor: Blic, 11.Dec.2006, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dimljen losos sa pasuljem

Dimljen losos sa pasuljem

KOSTOLAC - Dvadeset ekipa, u kojima je bilo više od 100 majstora kulinara, u Kostolcu se takmičilo u pripremanju posne hrane. Za šampione posnog stola takmičila su se preduzeća, ugostiteljsko turističke škole i pojedinci iz Braničevskog okruga, Beograda, Novog Sada, Obrenovca, sa Babinog Zuba, iz Republike Srpske i Crne Gore.

Žiri, kome je predsedavao Slavko Bjeković iz beogradskog Interkontinetala, za pobednika je proglasio >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << ekipu Ekonomsko-trgovinske škole u Požarevcu. Među preduzećima koja se bave proizvodnjom hrane najbolji su bili takmičari EPS tursa; kod ugostiteljsko turističkih škola najviše su pokazali učenici škole ‘’Svetozar Miletić’’ iz Novog Sada, a u pojedinačnoj konkurenciji najbolja su bila posna jela Saše Nikolića iz Dubravice kod Požarevca.

Mnogim posetiocima dopala se raskoš vojvođanske kuhinje koju su prikazale učenice škole ‘’Svetozar Miletić’’ iz Novog Sada. - Pripremile smo salate od od pasulja, krompira, celera, lignji i oslića. Imamo šarana na pirinču, pihtije sa ribom, pite savijače sa krompirom, kupusom, spanaćem, sa višnjama i jabukama. Tu su i posne torte od šargarepe, suvog voća i kestena - pohvalile su se Novosađanke Jelena Petrović i Jelena Bošković.

Predrag Trifunović, iz budvanskog hotela ‘’Park’’, došao je na takmičenje sa jelima od plodova mora. Predstavio se sa dimljenim lososom, punjenim suvim parikama, somovinom u povrću, voćnim tortama i posnim kolačima.

- Osim takmičenja važno je druženje. Razmenićemo recepte i obogatićemo ponudu jela - rekao je Trifunović.

S.Mirković

Konkurs za studiranje u SAD Američki san

U Američki centar u Nišu svakodnevno dolazi veliki broj niških studenata koji se raspituju kako da narednu školsku godinu provedu na nekom univerzitetu u SAD. Osnovni motivi za odlazak u Ameriku jeste želja za sticanjem praktičnih znanja i usavršavanje engleskog jezika.

Američka vlada nudi besplatno jednogodišnje školovanje za dvadesetak mladih ljudi iz Srbije, konkurs je otvoren do 15. januara naredne godine.

- Studiram dve godine građevinu, ali profesori nas još nisu odveli na gradilište. Želim da odem na neki američki koledž i da, najzad, vidim šta znači biti inženjer građevine. Jedan od dodatnih razloga i to što sam siguran da ću lakše moći da se zaposlim ako jednu godinu završim u Americi. Engleski jezik govorim dobro, ali sam siguran da bi ga dodatno usavršio - priča student Nikola Prodanović iz Niša.

Milica Mitić, studentkinja Ekonomskog fakulteta, želi da u nekom od prestižnih američkih koledža nauči kako da bude što bolji bankar.

- Sigurna sam da se tamo ekonomija ne uči kao u Srbiji. Onaj student koji želi da bude bankar, stekne znanja na studijama. Mi učimo neku teoriju, nismo imali nikakvu praksu - kaže Milica.

Maja Janković iz Američkog centra kaže da će na studiranje u SAD moći da ode dvadesetak studenata iz Srbije.

- Nažalost, iako je interesovanje veliko, Vlada SAD je za Srbiju izdvojila oko 800.000 dolara. To je dovoljno za školarinu, smeštaj, ishranu i knjige u koledžima za dvadesetak studenata. Sve je besplatno i studentima se plaćaju čak i putni troškovi do Beograda za polaganje testa iz engleskog i odlazak na intervju - ističe Jankovićeva.

Vesna Torović

|

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.