Deterdžent kao keš

Izvor: RTS, 28.Mar.2012, 16:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Deterdžent kao keš

Prašak za veš "tajd" sve češće se koristi u SAD kao sredstvo plaćanja na crnom tržištu, posebno omiljeno među dilerima droge.

Velike krađe sredstava za pranje veša u SAD skrenule su pažnju na činjenicu da se ona koriste kao valuta na crnom tržištu. Amerikanci i svet su navikli na slike o skladištima narkotika i oružja, ali ne i na skladišta ukradenog praška za pranje veša, koja se otkrivaju sve češće u SAD.

U Merilendu je uhapšena banda lopova >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << koja je ukrala prašak za veš marke "tajd" u vrednosti od 125.000 dolara i smestila ga u svoje skladište. Prema policiji, u Merilendu to nije jedinstven slučaj, jer "tajd" već duže važi za "tečno zlato" na ulici, prenosi bečki dnevnik Prese.

Naime "tajd" se koristi kao jedna vrsta valute na crnom tržištu. Slični slučajevi su poznati u Kalforniji, Oregonu i drugim državama SAD. Jedna boca "tajda" u radnji košta 10 do 20 dolara, a na ulici između pet do 10 dolara.

Lopovi kupuju heroin i druge narkotike za prašak za veš. Ponekad vidimo ljude koji se ulicama šetaju sa šest, sedam boca "tajda", rekao je jedan neimenovani policajac iz Oregona dnevniku Dejli.

Krađa "tajda" još nije postala nacionalni fenomen, ali su pojedini supermarketi već uveli posebnu zaštitu od krađe za sredstva za pranje veša.

Inače omiljenost "tajda" na crnom tržištu ima više razloga. Prvi jeste da je gotovinsko plaćanje u SAD postalo sve neuobičajnije, a novčanica od 100 dolara se skoro nigde ni ne prima.

Drugi razlog jeste da pojedini narko-dileri svoj novac gotovo u bukvalnom smislu te reči peru "tajdom". Isto tako, devavlacija dolara, ali i sve veće siromašenje naroda doprinelo je tome da je sredstvo za pranje veša postao valuta.

Prese podseća da su se i Belorusi prošle godine, zbog hiperinflacije, dali u kupovinu prašaka i šampona, koje su koristili kao zamenu za nacionalnu valutu. "Tajd" je najomiljenija marka praška u SAD i koriste ga gotovo svi socijalnoekonomski slojevi, ukazao je on.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.