
Izvor: Politika, 08.Mar.2013, 23:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Depolitizacija policije
Milorad Veljović je reizabran. Kao novi-stari direktor, odmah je pozvao novinare da saopšti kako vidi policiju u narednom periodu. U moru drugih stvari koje je izrekao, jedna se izjava, kako se čini, neopaženo provukla. Reč je o depolitizaciji policije. Zvučalo je više kao poruka nego nešto što bi mediji preneli kao udarnu vest, ali u tom zalaganju za depolitizaciju je suština stvari i odnosa u MUP-u.
Da li nehotice ili sa jasnom namerom, Veljović je time priznao da je do sada >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << bilo upliva politike u rad policije. Ali, iskreno govoreći, to nije ništa novo. Jer svakom iole pažljivijem čitaocu novina mešanje političara u rad policije odavno je bilo primećeno.
Potvrdu te teze dobili smo kad se energično započelo sa istragom 24 slučaja spornih privatizacija. Svi ti slučajevi, zbog kojih se sada naveliko hapsi, bili su opšte poznati i pre nekoliko godina. Mnogi su upozoravali na nezakonitosti, ali niko nije reagovao. Tek sa pokazivanjem političke volje iz vrha vlasti, desilo se nešto što je dosad bilo nezamislivo: da svi oni koji su pod sumnjom da su izvršili krivična dela – postanu predmet ozbiljne i studiozne istrage.
I pored toga, nijedan slučaj direktnog mešanja političara u rad policije nikada nije izašao na svetlost dana, iako se takve stvari nezvanično prepričavaju po policijskim upravama. Tako se, recimo, prepričava slučaj jednog istaknutog policajaca koji je trpeo strahovite pritiske da ne dovede direktora državnog preduzeća na najobičniji informativni razgovor u sedište MUP-a. Direktor tog preduzeća, sada načisto ruiniranog, bio je naravno imenovan na predlog stranke koja je u tom trenutku bila značajan činilac u vlasti, pa su zato njegovi partijski šefovi predlagali da se taj razgovor obavi u kabinetu direktora državne firme. Policajac je međutim istrajao u svom zahtevu za istragu – direktor je došao u MUP na razgovor, a ta istraga će, kako se nezvanično najavljuje, tek ovih dana biti okončana. Inače, taj isti policajac i njegove kolege više ne rade na tom slučaju.
Ako Veljović zaista želi da istraje u svojoj dugogodišnjoj nameri da potpuno i zauvek isključi politiku iz policije, onda će taj policajac nastaviti da radi ono što je i do sada sa uspehom radio. I, najbitnije od svega, to će dati dodatni elan i podstrek svim onim poštenim policajcima koji su, nije više tajna, često ostavljali neki predmet po strani, plašeći se na kakav će odijum to naići kod onih u čijim rukama je trenutno određena vrsta političke moći.
Ako Veljović u tome uspe, niko onda neće imati pravo da ga u negativnom kontekstu poredi sa legendarnim direktorom FBI Džejom Edgarom Huverom, ili da njegov reizbor posmatra iz ugla prelivanja moći u odnosima u vladajućoj koaliciji, već će morati da mu se oda priznanje zbog konačnog uspostavljanja prirodnog poretka u ovoj značajnoj instituciji.
Dušan Telesković
objavljeno: 09.03.2013.