Izvor: B92, 17.Dec.2014, 21:46 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dečjem selu donirala tri stana
Anonimna donatorka poklonila je Dečjem selu "Dr Milorad Pavlović" u Sremskoj Kamenici tri troiposobna stana od po 74 kvadratna metra.
U Dečjem selu žive deca bez roditelja. Svetlana, Jelena, Svetozar i Nehrud štićenici su Dečjeg sela više od 14 godina.
Porodicu, pod čijim okriljem, nažalost, nisu živeli svih prethodnih godina, pronašli su u ovoj ustanovi.
"Čujem se sa majkom, vrlo često, ali to nije tako blizak odnos, naravno", kaže Jelena Janković, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << štićenica Dečjeg sela.
Vaspitači, koji su zamenili roditelje, ove mlade ljude izveli su na put. Oni su danas uspešni studenti, osamostalili su se i žive u stanovima, koje im je dodelilo Dečje selo.
Kažu da je to bila velika prekretnica u njihovom životu.
"Kada sam prešla u stan, pričali su vaspitači sa mnom, bilo mi je mnogo lakše, jer je to dobro za mene, da se osamostalim, da učim, da studiram, da radim na sebi", priča Svetlana Pavlović, štićenica Dečjeg sela.
Iako oni neće živeti u jednom od tri donirana stana, presrećni su što će se njihovi drugari iz sela, sa kojima su odrasli, uskoro useliti u nove stanove.
"Ja sam srećna bilo u kom stanu da sam, jer imam krov nad glavom, što je za svakog bitno danas, ko god da pređe ovde meni će biti jako drago", kaže Svetlana Pavlović.
Dečje selo već skoro 40 godina brine o deci bez roditeljskog staranja.
U Dečjem selu su 72 deteta, od toga njih 25 već živi samostalno u stanovima u gradu.
Poklon tri troiposobna stana anonimne donatorke najveća je pojedinačna donacija ovoj socijalnoj ustanovi, od njenog osnivanja.
"Smatram da će ova donacija izuzetno da doprinese, pošto naš sistem produženog boravka, tzv. kuća na pola puta, decu usmerava ne samo da budu na neki način na teretu državnog budžeta nego da sami steknu veštine koje su potrebne da se socijalno osnaže i integrišu u sistem", kaže Srđan Egić, direkotr Dečjeg sela "Dr Milorad Pavlović".
Štićenicima Dečjeg sela svako može pomoći i slanjem SMS-a na broj 5186, cena poruke je 100 dinara.
Od novca prikupljenog na taj način, ustanova će moći da obezbedi sve ono što je deci neophodno.
Više o tome pogledajte u našem prilogu ispod:






