Izvor: Nezavisne Novine, 15.Apr.2015, 16:58 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Davutoglu: Papa se priključio »frontu zla« protiv Turske
ISTANBUL - Turski premijer Ahmet Davutoglu, nastavljajući da reaguje na izjavu pape Franje, koji je zločin nad Jermenima u Otomanskom carstvu nazvao genocidom, izjavio da se papa pridružio "frontu zla" koji kuje zavjeru protiv Turske.
"Formira se front zla pred nama... Sada se papa pridružio tome i toj zavjeri", rekao je Davutoglu na skupu svoje stranke u Ankari.
Turska je, prema njegovim riječima, voljna da se suoči sa svojom istorijom, prenio je AP.
"Ali nećemo >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << dozvoliti da naš narod bude vrijeđan zbog istorije, mi nećemo dozvoliti da Turska bude ucjenjivana zbog istorijskih sporova", dodao je on.
Papa Franjo je u nedjelju povodom obilježavanja 100. godišnjice zaločina nad Jermenima u Osmanskom carstvu, govoreći o tom događaju upotrijebio riječ "genocid", što je, ozbiljno narušilo diplomatske odnose Vatikana i Turske.
"Tokom prošlog vijeka, ljudska rasa je doživjela tri ogromne tragedije bez presedana. Prva, koju većina smatra prvim genocidom 20. vijeka, pogodila je jermenski narod", rekao je papa.
Jermeni tvrde da je čak 1,5 miliona pripadnika tog naroda ubijeno između 1915. i 1917. godine, dok Turska odbacuje optužbe za taj zločin i tvrdi da je u građanskom sukobu, kad su se Jermeni pobunili protiv Otomanskog carstva i stali na stranu ruskih trupa, poginulo između 300.000 i 500.000 Jermena i isto toliko Turaka.
Nastavak na Nezavisne Novine...
Davutoglu: Papa se priključio "frontu zla" protiv Turske
Izvor: Blic, 15.Apr.2015
Turski premijer Ahmet Davutoglu danas je, nastavljajući da reaguje na izjavu pape Franje koji je zločin nad Jermenima u Otomanskom carstvu nazvao genocidom, izjavio da se papa pridružio "frontu zla" koji kuje zaveru protiv Turske..."Formira se front zla pred nama.. Sada se papa pridružio tome i toj...










