Danska dobitnik nagrade WWF

Izvor: Blic, 22.Okt.2013, 00:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Danska dobitnik nagrade WWF

Danska premijerka Hele Torning Šmit primila je juče nagradu "Gift to the Earth" međunarodne organizacije "Svetski fond za prirodu" (WWF), koju je ta skandinavska zemlja dobila zbog najambicioznije postavljenih ciljeva za korišćenje održivih izvora energije.

"WWF želi da oda priznanje kako istorijskom doprinosu Danske, tako I ambicioznim ciljevima prema kojima će (u toj zemlji) do 2050. godine kompletne energetske potrebe, uključujući i sektor transporta, biti sto odsto >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << pokrivene održivim vidovima energije", piše u obrazloženju WWF.

Kompletna proizvodnja struje i grejanje poticaće iz održivih izvora do 2035, ugalj će biti izbačen iz upotrebe do 2030, a nivo gasova koji uzrokuju zagrevanje atmosfere treba do 2020. da se smanji za 40 odsto u odnosu na 1990.

Organizacija u obrazloženju nagrade ističe da danski primer pokazuje da je "moguće razvijati društvo u pravcu energetske održivosti, uz istovremeno očuvanje privrednog rasta i blagostanja", i poziva i druge zemlje da krenu u istom pravcu.

Nagrada je uručena na početku trodnevne klimatske konferencije koja se u Kopenhagneu održava u organizaciji međunarodnog ekološkog foruma "The Global Green Growth Forum" (3GF), osnovanog na inicijativu Danske, radi razmatranja mogućnosti ekološki održivog privrednog razvoja.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.