Danas su Cveti

Izvor: RTS, 28.Mar.2010, 08:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Danas su Cveti

Srpska pravoslavna crkva danas slavi Cveti, praznik kojem se obeležava ulazak Isusa Hrista u Jerusalim. Povodom praznika Cveti i Dana opštine Stari grad održana je manifestacija "Jevremova - ulica susreta".

Danas su Cveti, praznik kojim Srpska pravoslavna crkva obeležava ulazak Isusa Hrista u Jerusalim.

Cveti su pokretni praznik koji se slavi dan posle Lazareve subote, Vrbice. Ustanovljen je u Jerusalimu krajem IV veka, za uspomenu na poslednji, carski i svečani >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << ulazak Isusa Hrista u sveti grad Jerusalim.

Isus je u grad ušao jašući na magarcu, a narod ga je dočekao je dočekao kao cara, prostirući ispred njega svoje haljine i grančice drveća i noseći u rukama palmove grančice.

Ovim praznikom obeležava se poslednja nedelja pred početak Isusovog stradanja, smrti i vaskrsenja.

Praznik Cveti ustanovljen je još od prvih hrišćanskih vremena, a svečano se proslavlja od trećeg veka nove ere.

U Srbiji su Cveti i narodni praznik. Na Cvetnu nedelju 1815. vojvoda Miloš Obrenović, vođa Drugog srpskog ustanka, digao je u Takovu narod u borbu protiv turske vlasti.

Cveti proslavljene i u Raško-prizrenskoj eparhiji

Praznik Cveti svečano je proslavljen u svim parohijskim hramovima i manastirima Eparhije raško-prizrenske i Kosovsko-metohijske, saopšteno je iz te eparhije.

Administrator Eparhije raško-prizrenske i Kosovsko-metohijske episkop Atanasije služio je Svetu arhijerejsku liturgiju u drevnoj Petrovoj crkvi kod Novog Pazara, u kojoj je u 12. veku kršten Stefan Nemanja.

U crkvi i u porti oko crkve okupilo se više stotina vernika, posebno je bilo mnogo dece i veliki broj vernika se pričestio.

Na Cveti se narod tradicionalno okuplja u Petrovoj crkvi gde su još od vremena Nemanjinog održavani crkveno-državni sabori, saopšteno je iz Eparhije.

Episkop Atanasije se prisutnima obratio besedom u kojoj je posebno govorio o prazniku Cveti - svečanom ulasku Hrista u Jerusalim - i tajni Hristovog stradanja i Vaskrsenja.

Slavlje u Jevremovoj

Beogradska Jevremova ulica ugostila je danas više hiljada građana u manifestaciji "Jevremova-ulica susreta", održanoj povodom Cveti, slave i Dana opštine Stari grad.

Uz zaglušujuću svirku bubnjeva i fanfare orkestra muzičke škole "Stanković", na uglu ulica Jevremove i Rige od Fere, manifestaciju je otvorila predsednica opštine Stari grad Mirjana Božidarević.

Događaju su prisustvovali gosti iz bratskih opština, gradonačelnik Jermasoje iz Limasola sa Kipra Andreas Gavrilidis, gradonačelnik skopske opštine Centar Vladimir Todorović, gradonačelnica Kotora Marija Ćatović, predstavnici grada Bitolja i Budimpešte.

Gosti Jevremove bile su i ambasade Makedonije, Grčke, Holandije i Slovenije.

U dvočasovnom programu, koji je održan od Kalemegdana do Skadarlije, učestvovalo je više od 50 učesnika, brojni orkestri muzičkih škola kao i defile oltajmera, i izvlačenje dobitnika nagradne igre "Ko je prvak Starog grada?"

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.