Dan primirja: Konzul Nikolić položio vijenac na spomenik žrtvama veleizdajničkog procesa

Izvor: Nezavisne Novine, 11.Nov.2015, 13:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dan primirja: Konzul Nikolić položio vijenac na spomenik žrtvama veleizdajničkog procesa

BANJALUKA - Generalni konzul Srbije u Banjaluci Vladimir Nikolić položio je danas vijenac na spomenik žrtvama veleizdajničkog procesa na banjalučkom groblju "Sveti Pantelija", povodom obilježavanja Dana primirja u Prvom svjetskom ratu.

Na današnji dan prije 97 godina potpisano primirje u Prvom svjetskom ratu, koji je odnio 20 miliona žrtava i donio svijetu neviđena razaranja.

Dan primirja, koji se u Srbiji obilježava kao državni praznik, predstavlja dan kada >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << su 11. novembra 1918. u 11 sati, u željezničkom vagonu u Kompijenu sile Antante potpisale primirje sa Njemačkom, čime je okončan Prvi svjetski rat.

Na današnji dan je Srpska vojska na čelu sa vojvodom Petrom Bojovićem oslobodila Beograd, donijela slobodu Srbiji i priključila se pobjedi.

U Srbiji se kao amblem praznika koristi cvijet Natalijina ramonda, koji se svrstava u ugroženu vrstu i raste na Kajmakčalanu, a poznat je i kao cvijet-feniks.

Takozvani banjalučki veleizdajnički proces bio je najveći od 17 koje su vlasti Austro-Ugarske vodile protiv Srba. Tim procesom tokom 1915. i 1916. bilo je obuhvaćeno 156 osoba  različitih zanimanja - istaknuti političari, učitelji, učenici, trgovci, sveštenici, advokati...

Konačnom presudom, izrečenom 16. aprila 1916. godine; 16 lica je osuđeno na smrt, 87 ih je dobilo kaznu zatvora od 2 do 20 godina. Dio presude glasio je: "... što su u namjeri, da se na silu izmijeni odnošaj i državna sveza područja Bosne i Hercegovine prema Austro-Ugarskoj monarhiji, i da se Bosna i Hercegovina pripoji kraljevini Srbiji, tečajem godina 1911 - 1914 pristupili organizaciji srpskog revolucionarnog društva "Narodna Odbrana" u Beogradu..."

Preostale 53 osobe su oslobođene optužbe.

Nakon objavljivanja ove presude, tražena je pomoć sa svih strana, kako bi se izbjegle smrtne presude.

Vijest o veleizdajničkom procesu i osuđenicima na smrt, zahvaljujući Nikoli Pašiću, ubrzo se pročula i u Engleskoj, Francuskoj, Americi...

Među onima koji su najzaslužniji za pomilovanje ovih optuženika bio je španski kralj Alfons, na čiju molbu je austrijski car Karlo pristao da pomiluje ovih 16 ljudi.

Telegram o oslobađanju od smrtne presude dobio je Nikola Pašić, 28. marta 1917. godine iz Madrida.

Spomenik ubijenim ostao je kao svjedočanstvo stradanja srpskog naroda u Banjaluci na groblju Sveti Pantelija.

Na njemu su ispisane posljednje riječi jednog od ubijenih: “Javite Srbiji da je volimo”.

Nastavak na Nezavisne Novine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.