Daleko su letovi s Morave

Izvor: Vesti-online.com, 08.Feb.2018, 01:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Daleko su letovi s Morave

Kraljevački aerodrom koji se u Srbiji naziva i Lađevci, što je njegovo vojno ime, odnosno Morava, kako je zamišljeno da se zove civilni, dugo još neće dočekati prve aviokompanije.

Naime, osim da aerodrom postoji, sa sve tornjem i malenom zgradom terminala u koju je dosad uloženo više od deset miliona evra, ništa drugo značajno tu nije rešeno. Kako objašnjavaju u Direktoratu civilnog vazduhoplovstva, aerodrom nema operatora. Narodski rečeno, ne zna se ko je gazda. >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com <<

On je sada vojni, a zamišljen je kao mešoviti, pa bi ministarstva saobraćaja i vojske morala da odluče o gazdi. Tu se, potom, mora razdvojiti ono što će i dalje koristiti vojska od onoga namenjenog civilnom saobraćaju. A to ta dva ministarstva nisu uradila, ako ne pre, onda od oktobra 2011. godine kada je tadašnji predsednik republike Boris Tadić sleteo s delegacijom u avionu tadašnjeg Jata. Tadić nije predsednik odavno, a ni Jat više ne postoji. Morava postoji i zvrji prazna. A u izbornim kampanjama je ova tema vrlo popularna.

Tako se možemo podsetiti reči i tada i danas aktuelne ministarke saobraćaja Zorane Mihajlović od 11. februara 2015. godine:

- Na vojnom aerodromu Lađevci u ovoj godini počeće da se realizuju i civilni letovi, a preduzeće Aerodromi Srbije biće formirano u naredna dva meseca.

Javno preduzeće Aerodromi Srbije nije formirano tada, već godinu kasnije, a od letova s Morave ni traga ni glasa.

Taman i da se ministri koji za istim stolom sede u danu sve dogovore i završe, pitanje od 32 miliona evra, koliko je planirano da ukupno košta osposobljavanje aerodroma Morava je - ko će tamo leteti.

Procena je da tom području gravitira oko 2,1 milion ljudi iz devet opština u četiri okruga. Šansu, navodno, vide Turci koji imaju snažne trgovinske veze sa Sandžakom, a finansirali su najviše dosad. Ali, njih pre svega zanima teretni saobraćaj. O putničkom još nema nagoveštaja. A kako bi i bilo kad se bezmalo deceniju Srbija razvlači hoće li ili neće taj aerodrom. Setiće se opet, čim bude izbora.

Podsetimo, Srbija ima dva međunarodna aerodroma, u Beogradu i Nišu. Onaj u prestonici će verovatno uskoro na nekoliko decenija otići koncesionaru, dok se niški "Konstantin Veliki" zaista lepo razvija i prethodnih godina je povećao obim saobraćaja za 1.000 odsto, a ove godine će, prema prognozama, opslužiti 300.000 putnika.

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.