
Izvor: Mondo, 02.Apr.2019, 17:18 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Da se žene bolje vide i na Wikipediji
Ravnopravnost polova mora biti i "digitalna", na Internetu. Zbog toga je i pokrenut uređivački maraton WikiGap, čijom zaslugom je Wikipedija sada bogatija za više od 14.000 novih članaka o značajnim ženama.
Foto: Screenshot/Wikimedia
Ambasada Švedske organizovala je zajedno sa master studijskim programom UNESCO katedre za kulturnu politiku i menadžment i EUNIC mrežom, treći događaj iz ciklusa EUNIC Talks na temu WikiGap – pokret za rodnu ravnopravnost na >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << internetu.
Uređivački maraton WikiGap, globalnu inicijativu za ravnopravnost polova na internetu pokrenulo je prošle godine Ministarstvo spoljne politike Švedske sa namerom da se poveća vidljivost žena na internetu i njihovih uspeha i dostignuća. Procenjuje se da 90% članaka na Wikipediji pišu muškarci, a o njima je i četvorostruko više članaka i na Wikipediji i uopšte na internetu.
Ove beogradske lepotice su napravile žene arhitekte
Tim povodom gošća Beograda bila je Lina Eidmark, menadžerka projekta WikiGap i idejni tvorac uređivačkog maratona koji se održava u više od 60 zemalja sveta.
"Nakon dva uređivačka maratona WikiGap Wikipedija je bogatija za više od 14.000 novih članaka o značajnim ženama i njihovim uspesima, a njihove biografije pregledane su više od 60 miliona puta. Toliko puta je neko poželeo da pročita članak o važnim ženama, a to je veliki uspeh i značajan pomak“ rekla je Lina Eidmark. Ona je dodala da su zahvaljujući WikiGap inicijativi postale vidljive značajne žene iz raznih sfera, od onih koje se bore za slobodu u Ukrajini i Somaliji, do spisateljica, naučnica, žena iz kulture i nauke.
Govoreći o važnosti rodne ravnopravnosti na internetu zamenik ambasadora Švedske Juakim Vern rekao je da ravnopravnost polova "nije velika nauka".
"To je stvar ljudskih prava, demokratije i socijalne pravde. Takođe, to je preduslov za održivi razvoj, dobrobit, mir i stabilnost. Povećanje rodne ravnopravnosti pozitivno će uticati i na oblasti kao što su zdravlje i obrazovanje", rekao je Vern.
"Rodna osetljivost se mora podići i u upravljanju kulturom" rekla je Milena Dragićević Šešić , šef katedre UNESCO za kulturnu politiku i menadžment Univerziteta umetnosti u Beogradu.
Nakon dva uređivačka maratona WikiGap koji su održani u 60 zemalja sveta Wikipedija je bogatija za 14.000 novih članaka na više od 30 jezika, čime je značajno uticano na povećanje zastupljenosti žena na internetu i ovoj najvećoj svetskoj onlajn enciklopediji.
Zahvaljujući Švedskoj, "Vikipedija" bogatija za 14.000 novih članaka o ženama i njihovim dostignućima
Izvor: Blic, 03.Apr.2019, 10:25
Ambasada Švedske organizovala je zajedno sa master studijskim programom UNESCO katedre za kulturnu politiku i menadžment i EUNIC mrežom treći događaj iz ciklusa EUNIC Talks na temu WikiGap - pokret za rodnu ravnopravnost na internetu.