Izvor: N1 televizija, 23.Mar.2018, 20:43 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Da li je ulaganje u strane IT kompanije interes države?
Vlada Srbije potpisala je ugovor sa nemačkim "Kontinentalom", kojom se ovoj firmi odobrava državna subvencija od 9,5 miliona evra, potvrdio je za N1 direktor te kompanije Saša Ćioringa.
Izvor: N1
Ova odluka izazvala je erupciju gneva novosadskih IT kompanija, koje poručuju da je država, umesto da pomaže domaćim firmama, na ovaj način stvorila nelojalnu konkurenciju i omogućila stranom investitoru novac kojim će odvući inženjere koji su ionako deficitarni.
>> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << />
Otvaranje razvojnog centra "Kontitentala" u Srbiji upriličio je pre dve nedelje lično predsednik države. Dolazak ove kompanije, za Aleksandra Vučića, značio je, kako je rekao, skok u napred i skok u vis, jer će u njoj posao i dobra primanja naći čak 500 inženjera.
"Ovo je viša liga i investicija i investitora. Ljudi treba da znaju da je ovde neto plata za programere između 850 i 2.500 evra", izjavio je Vučić 7. marta.
Te plate, odlučeno je, država će pomoći sa čak 9,5 miliona evra. Takva subvencija, upozoravaju u novosadskim IT kompanijama, nož je u leđa jedinoj industriji u Srbiji koja se razvija. Kažu, najava 500 radnih mesta ne znači zapošljavanje novih ljudi, već posao za informatičare koji već rade u drugim firmama.
"Budžetskim sredstvima finansirati dolazak neke strane firme, ili domaće, na neko tržište je stvaranje nelojalne konkurencije. Jednostavno nema drugog načina da se to kaže. Parama svih nas se omogućava jednoj kompaniji da jeftinije dobije kadrove na tržištu rada, koji su već negde zaposleni", kaže Milan Šolaja, direktor Vojvođanskog ITK klastera.
Ukoliko "Kontinental" zaposli 500 inženjera koji nisu prethodno radili u drugim firmama, Šolaja kaže – lično će im uplatiti još 9,5 miliona evra, iako novca za opkladu – nema.
"Znamo da je to nemoguće, tako da – naša ponuda stoji", kaže Šolaja.
I po svemu sudeći, novac neće izgubiti. U "Kontinentalu" kažu – oni nisu informatička kompanija, već pripadaju automobilskoj industriji, zapošljavaće i obučavati nove ljude, ali ne garantuju da kod njih neće preći i neki od inženjera koji trenutno imaju posao u IT sektoru. To je, objašnjavaju, slobodno tržište.
"Možda nije dosta poštovan u toj firmi, i umesto da emigrira, želi da radi u profesionalnoj multinacionalnoj kompaniji. Tu ništa nije sporno, ja ne mogu nikome da zabranim", izjavio je Saša Ćioringa, direktor "Continental Serbia".
U Vladi Srbije kažu – interes države jeste pomoć stranim kompanijama, jer one učestvuju u srpskom bruto društvenom proizvodu, a za domaće će, obećavaju, naći rešenje.
"Jeste interes da zaštitimo domaće IT stručnjake i domaće kompanije (...) Pažljivo ćemo razmotriti to pitanje i sigurno ćemo naći način da zaštitimo i domaće IT kompanije", kaže Mihajlo Jovanović, iz Kancelarije za IT Vlade Srbije
Zašto je ulaganje u strane kompanije interes države nije jasno stručnjacima iz IT kompanija, jer kako procenjuju, poslovni plan "Kontinentala" u suštini je "outsourcing" – rešenja koja se razviju u Srbiji prodavaće se iz centrale u Nemačkoj, gde će plaćati i porez.
Brnabić: Kontinental nije "outsourcing" kompanija
Premijerka Srbije Ana Brnabić kaže da je Vlada ranije stopirala subvencije za kompaniju ''Endava'', a da je Kontinental, ipak, drugačili slučaj: Endava je "outsourcing" kompanija, Kontinental - kaže premijerka - otvara razvojni centar.
Izvor: Tanjug
IT struka: Subvencionisanje stranaca nelojalna konkurencija
Izvor: N1 televizija, 23.Mar.2018
Vlada Srbije potpisala je ugovor sa nemačkim "Kontinentalom", kojom se ovoj firmi odobrava državna subvencija od 9,5 miliona evra, potvrdio je za N1 direktor te kompanije Saša Ćioringa. To je izazvalo reakcije domaćih IT stručnjaka...Izvor: N1









