Da li Google može da zaboravi nešto?

Izvor: B92, 13.Maj.2014, 13:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Da li Google može da "zaboravi" nešto?

Ukoliko smatraju da su informacije koje se o njima pojavljuju na internetu zastarele i nerelevantne, korisnici od sada mogu da od onlajn servisa, poput internet pretraživača, zatraže njihovo uklanjanje

Pre deceniju i po Mario Kosteha Konsales našao se u lošoj finansijskoj situaciji zbog koje je na aukciju stavio deo svoje imovine kako bi otplatio dugove.

Iako je prodatu kuću vratio u svoj posed, kada je nedavno, među nizom rezultata pretrage, internet pretraživač >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Google izbacio i vesti o tom slučaju, Konsales je pokrenuo sudski postupak koji je okončan 13. maja 2014. presudom Evropskog suda pravde u Luksemburgu.

Njome su Google i svi ostali pretraživači od sada obavezani da izbrišu određene rezultate pretraživanja na zahtev svojih korisnika u okviru takozvanog “prava na zaboravljanje”, prenosi BBC.

U svojoj presudi Evropski sud pravde navodi da ljudi imaju pravo da zatraže uklanjanje onih informacija koje su neadekvatne, zastarele i nerelevantne.

Iz kompanije Google su tvrdili da ne kontrolišu lične podatke već da samo nude linkove za informacije koje su već slobodno i legalno prisutne na Internetu. Primoravanje da uklone podatke, prema tvrdnjama te kompanije, predstavlja cenzuru.

Nacrt zakona koji donosi “pravo na zaboravljanje” pojavio se prvi put pred Evropskom komisjom još 2012. godine. Onlajn servisi njime su prinuđeni da izbrišu zastarele i neadekvatne podatke o ličnostima koje to potražuju, osim ako nemaju opravdane, legitimne razloge da podatke zadrže u svojim pretragama.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Da li Google može da "zaboravi" nešto?

Izvor: B92, 13.Maj.2014

Ukoliko smatraju da su informacije koje se o njima pojavljuju na internetu zastarele i nerelevantne, korisnici od sada mogu da od onlajn servisa, poput internet pretraživača, zatraže njihovo uklanjanje..Pre deceniju i po Mario Kosteha Konsales našao se u lošoj finansijskoj situaciji zbog koje je...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.