Izvor: RTS, 12.Feb.2014, 15:49 (ažurirano 02.Apr.2020.)
DSS napustio Radnu grupu za izradu Statuta
Demokratska stranka Srbije napustila Radnu grupu za izradu Statuta Vojvodine i optužila predsednika Radne grupe Ištvana Pastora za kršenje Ustava Srbije.
DSS je napustio Radnu grupu za izradu Statuta Vojvodine saopštio je potpredsednik te stranke Slobodan Samardžić u pismu predsedniku Odbora za pitanja ustavno-pravnog položaja Pokrajine Ištvanu Pastoru ističući da je prvo trebalo izraditi Zakon o utvrđivanju nadležnosti.
Naveo je i da su razlozi da DSS >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << napusti Radnu grupu dobro poznati Pastoru, koga je optužio da je, iako je pravnik, grubo prekršio Ustav Srbije, saopštio je DSS.
"Vi niste prihvatili predlog DSS-a da se saglasno Ustavu najpre izradi Zakon o utvrđivanju nadležnosti, i da se na osnovu ovog zakona izradi Statut kao podzakonski akt", naveo je Samardžić.
Prema njegovim rečima, Pastor je umesto da postupi kako nalaže Ustav, "grubo i otvoreno gazio Ustav Srbije, ponovo protivpravno polazeći od Statuta kao podzakonskog akta".
"Vi kao pravnik dobro znate da se ne može prvo pisati podzakonski akt pa onda zakon", naveo je Samardžić zapitavši Pastora - "Zašto onda namerno ruši ustavni poredak zemlje?"
Potpredsednik DSS-a u pismu Pastoru tvrdi i da je on "najodgovorniji za ovaj otvoreni udar na pravni poredak zemlje".
Samardžić navodi i da DSS ne snosi više nikakvu odgovornost "za ovaj naopaki i protivustavni rad na izradi Statuta", dodaje se u saopštenju.
On je naglasio i da "niko više ne predstavlja DSS u Radnoj grupi, jer mi ne želimo da učestvujemo u razgradnji Srbije".
Zahtev za ocenu ustavnosti Statuta Vojvodine podneo je DSS, a Ustavni sud je, krajem prošle godine, delove tog pravnog akta proglasio neustavnim i dao pokrajini rok od šest meseci da ga uskladi sa Ustavom.
Pastor je izjavio pre dva dana da će Statut AP Vojvodine biti usvojen i proglašen u predviđenom roku, do 6. juna, jer je stručna radna grupa praktično završila tekst nacrta tog dokumenta.












