DOSTOJAN! Ustoličenje novog patrijarha SPC Porfirija: Podržite me molitvama da budem dostojan (FOTO/VIDEO)

Izvor: SrbijaDanas.com, 19.Feb.2021, 10:15

DOSTOJAN! Ustoličenje novog patrijarha SPC Porfirija: "Podržite me molitvama da budem dostojan" (FOTO/VIDEO)

Patrijarh Porfirije je 46. po redu poglavar SPC.

Na svečanoj svetoj arhijerejskoj liturgiji u Sabornoj crkvi u Beogradu patrijarh Porfirije se ustoličava na način koji propisuje Sveti arhijerejski sabor, a posle tog čina novoizabrani patrijarh stupa u prava i dužnosti vrhovnog poglavara i starešine Srpske pravoslavne crkve (SPC).

Patrijarh srpski Porfirije, nakon liturgije u Sabornoj crkvi na kojoj je ustoličen, pojavio se prvi put pred vernicima na balkonu Patrijaršije.
>> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << />
To je ujedno označilo i kraj svečanosti ustoličenja novog 46. patrijarha srpskog.

Pri izlasku iz Saborne crkve patrijarhu Porfiriju ruku su celivali vernici, a nakon toga je ušao u zgradu Patrijaršije.

Na balkonu se pojavio zajedno sa vladikama SPC, odakle je blagosiljao okupljene ispred Patrijaršije.

U Patrijaršiju je otišao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

 Patrijarh je pozdravio sve prisutne na liturgiji u Sabornoj crkvi i svoju besedu započeo rečima da prihvata činjenicu koja je okovana božanstvom svete liturgije i to da je uzveden u sveti i božanstveni presto Svetog Save, u presto veliko arhijerjstva.

- Molim se Bogu, i molim sve vas da me podržite, da veliki zadatak koji je stavljen na mene i položen na moja nejaka pleća iznesem ponosno, da kao 46. patrijarh, a 57 poglavar SPC budem u najmanjoj meri skromni naslednik svojih skromnih i svetih prethodnika - reči su patrijarha.

- Čuvam i stavljam spomen na žrtvu koju su podneli moju sveti prethodnici, ovo je poznato samo Bogu i njima, pomozi Bože da idemo stopama mudrosti, da budemo poput patrijarha Pavla, i patrijarha Irineja, iskreno, prema iskonsku iskustvu, nebeske trube svetog apostola Pavla ističem da se nemam čime pohvaliti osim molitvom svojom - dodaje Vladika.

- Nadam se da će se i na meni ostvariti duhovna istina kao kod pomenutog apostola, on kaže "dovoljna ti je blagodat moja" te me ove reči ohrabriše da na sebe uzmem krst ovaj, obuzet sveštenim prepetom pred ovom uzvišenom tajnom, i svestan obaveza i dužnosti, ja znam da će ovaj uspon ublažiti sila duha svetoga i sama sila Isusova koja nam daje moć, i zato prvenstveno želim da naša SPC živi punim plućima, gde god da jeste, da Jevanđeljske vrednosti budu svakodnevnica svih ljudi koji su pravoslavni, svima koji su svesni ili ne, a tragaju za njom. Ako u ovome teškom vremenu ne budemo dosledni pozivu, onda ne možemo ni zemlju sačuvati. Hristom se merimo, i njime smo izmereni - rekao je patrijarh.

- Ako sve imamo, a nemamo veru u Hrista, uzalud je, ako ništa nemamo a to imamo, onda smo sve dobili. Zato je važno, braćo i sestre da osetimo snagu crkve. Svim narodima, jer svaki čovek je satkan kao volja Božja! Srce naše mora biti prostor u kome ima za sve, za sve koji u ljubavi i zagrljaju sa nama žive, Hrist je Bog ljubavi i mira, a mir je pretpostavka mira u ljubavi i način da se prevaziđe raskol, razdol i mržnja. Bilo da se dešava daleko od nas, ili je deo naše stvarnosti, svi smo pozvani na službu mira i jedinstva. Apostol poziva, molim vas braćo, da među vama nema razdora, da budete isti u reči i misli. Ova reč apostola poziva nas na preobražaj u slobodu, da ne govorimo naučeni od mudrosti ljudske, nego od duha svetoga. Poziva nas da naši argumenti budu duhovni, a ne rečima i iskustvom. Tim putem i sam i skromno nameravam da uz pomoć Božju vodim crkvu koja mi je poverena. Postojanje crkve izgrađuje mir i poverenje, a ako imamo mir, mirićemo se sa drugim čovekom, sa prirodom, a bićemo izmireni sa sobom. Naš doprinos neće biti u onome što činimo, nego ono što jesmo, a za takav cilj vredi živeti i svoj život uložiti - govori u besedi patrijarh Porfirije.

- Da ne bude među nama razdora, već da svi budemo u jednoj misli, Pavlove reči "budite jedne misli među sobom" znače da svi jednim ustima slave jednoga Boga Isusa Hrista. To će za mene biti najvažniji zadatak, i da bi ga ostvario, čvrsto ću se držati propisa crkve. Crkva je sabor svetih koja poziva sve uz sebe, ništa ne odbacujući, poziva da sabira, ujedinjuje, sapaja i služi miru i jedinstvu. Zato se moje patrijarštvo neće kretati putem interesa, politike... Nego ću se truditi da činim, negujem Saborni duh kao najvažniji svet. Savremena borba u društvu i savremena politika donose mu mnogo neprijatnosti, ali borba duha koja se udružuje znači brigu za zajednički život i odgovornost za zajednički interes i društvo. Ne samo da hoću nego i dubinski osećam da će svaki čovek isto hteti i isto raditi - rekao je patrijarh Porfirije.

- Želim da svakom čoveku, gde god da se nalazi, da pošaljem silu i snagu molitve spašenja gde god da se nalazi. U mojim molitvama su najpre narod sa Kosova, ali i u svim drugim zemljama gde naš narod živi. Naša najveća rana je Kosovo i Metohija, naš Jerusalim. Kosovo je za nas zavet, a taj zavet je vezan za svetlost i svetost, a to je pupčana vrpca koja nas povezuje sa našim korenom i suštinom našeg identiteta. Kosovo je srce Srbije! Srce po životima i ljubavi svetih oca. Srce koje ima lepotu Dečana, srce u kojima sam ja položio svoje prve zavete, Sokolica, Pećka patrijaršija... Zato ću nastaviti da služim i tamo, ali i u mojoj drugoj otadžbini, Hrvatskoj, oni će mi biti uzor u godinama koje predstoje. Istu brigu zaslućuju i pravoslavci u Severenoj Makedoniji, i širom Evrope, Kanade, SAD i Australiji. Sveti oci, braćo i sestre želim da ostanemo pribrani i u borbi protiv pandemije izazvane Covid 19. Da budemo snažni i trezveni i da znamo da svaki zdrav čovek može biti virus u ovom novom svetu, zato neka nam primem ove pandemije pokaže koliko smo povezani i upućeni jedni na druge i kako pobediti pošast koja nam preti iznutra. Rekao sam 2014. u Zagrebu i stojim pri tome da ću svim svojim bićem raditi na uspostavljanje dijaloga između ljudi, između crkve, između drugih eparhija koji su bili meni i mojim sveštenicam bliski, a kada je trebalo, zastupali i branili u nevoljama ako ih je nekad bilo. Ako budem takav prijatelj kakav sam stekao, biće nam dobro, zato molim i sve vas, braćo i sestre da čineći tako dostignemo život večni. Sa ovih nekoliko reči prizivam blagodat Božju, mir i ljubav na sve nas sabrane u Hramu, ali i sve ljude u Beogradu, Srbiji, ali i na sve ljude sveta, neka vas Gospod blagoslovi i udostoji da ovu zemlju učinimo delom carstva Božijeg - rekao je patrijarh Porfirije.

Novi patrijarh svečano je uveden u Tron poglavara srpske crkve. Njega je do prestola dopratio mitropolit dobrobosanski Hrizostom koji mu je uručio žezlo, panagiju i belu panakamilavku. Sabornom crkvom odjekuju uzvici Aksios! DOSTOJAN!

Tokom obreda ustoličenja novom patrijarhu, po ustaljenoj tradiciji, biće uručena jedinstvena panagija patrijarha Dimitrija, prvog patrijarha obnovljene srpske patrijaršije. Reč je o ikoni Bogorodice koju arhijereji nose oko vrata i koja se pun vek nasleđuje među srpskim patrijarsima. Ona se smatra svojevrsnom svetinjom Srpske pravoslavne crkve.

Đakoni su uneli belu panakamilavku, koja je uz žezlo i panagiju jedan od simbola patrijaršijske vlasti i časti.

Tokom obreda ustoličenja novom patrijarhu, po ustaljenoj tradiciji, biće uručena jedinstvena panagija patrijarha Dimitrija, prvog patrijarha obnovljene srpske patrijaršije. Reč je o ikoni Bogorodice koju arhijereji nose oko vrata i koja se pun vek nasleđuje među srpskim patrijarsima. Ona se smatra svojevrsnom svetinjom Srpske pravoslavne crkve.

Predsednik Srbije stigao je u Sabornu crkvu na ustoličenje novog patrijarha Porfirija gde će prisustvovati svetoj tajni pričešća.

Predsednik Vučić stigao je uz pratnju predsedavajućeg predsedništva BiH Milorada Dodika.

U Sabornoj crkvi počeo je obred primanja Svete tajne pričesti, posle čega će novi patrijarh biti uveden u tron srpskog patrijarha.

Njemu će biti uručeni simboli vlasti i časti - žezlo, panagija i bela panakamilavka.

Tokom obreda ustoličenja novom patrijarhu, po ustaljenoj tradiciji, biće uručena jedinstvena panagija patrijarha Dimitrija, prvog patrijarha obnovljene srpske patrijaršije. Reč je o ikoni Bogorodice koju arhijereji nose oko vrata i koja se pun vek nasleđuje među srpskim patrijarsima. Ona se smatra svojevrsnom svetinjom Srpske pravoslavne crkve.

U toku je sveta liturgija na kojoj će biti ustoličen novi patrijarh srpski Porfirije.

Trenutno jedan od mnogobrojnik sveštenika koji služe na liturgiji čita sveto Jevanđelje.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić će doći u Sabornu crkvu oko 10 časova, i prisustvovaće prvoj besedi novog srpskog patrijarha.

Predsednik Srbije čestitao je juče Srbiji novog patrijarha Porfirija.

- Vaša Svetosti, sa radošću sam primio vest o Vašem izboru za naslednika Svetoga trona pećkoga - trona našeg oca Svetog Save Srpskog. U ime Republike Srbije kao i svih naših građana pravoslavne veroispovesti želim Vam da dugo i plodno delate na njivi Gospodnjoj u ime Hristovo, a u čast roda srpskog i sveg roda pravoslavnog. Na tom putu pre Vas nalazili su se, i naš narod vodili, veliki i znameniti srpski arhiepiskopi i patrijarsi koji su znali da u teškim vremenima sačuvaju veru, čast i obraz našeg naroda i odgovore iskušenjima koja su se pred njima nalazila - reči su predsednika.

A post shared by Александар Вучић (@avucic)

Više o ovoj vesti možete pročitati klikom na LINK.

Sveta liturgija počela je dolaskom svih vladika i novoizabranog patrijarha Porfirija u Sabornu crkvu u Beogradu. Liturgiju služi patrijarh Porfirije zajedno sa ostalim vladikama.

Okupljeni narod nalazi se u crkvi i prisustvuje liturgiji.

Svi arhijereji Srpske pravoslavne crkve ušli su u Saborni hram, gde je počela Sveta liturgija.

Među prvima je u hram ušao ambasador Srbije u Crnoj Gori Vladimir Božović.

Poslednje pripreme za ustoličenje srpskog patrijarha Porfirija vrše se i u Patrijaršiji. Veliki broj sveštenih lica ulazi i izlazi iz zdanja.

U Sabornoj crkvi, gde će danas biti ustoličen novi patrijarh srpski Porfirije, već se okupljaju vernici koji žele da prisustvuju tom istorijskom činu.

Ministarke Maja Gojković i Darija Kisić Tepavčević i ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin stigli su na liturgiju u Sabornoj crkvi.

Takođe, u Sabornu crkvu pristigli su i Nikola Selaković i direktor BIA Bratislav Gasić, kao i ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

Liturgiji prisustvuje i princ Filip Karađorđević sa suprugom Danicom.

I glumica Tanja Bošković je došla da prisustvuje Svetoj liturgiji.

Liturgiji prisustvuje i nadbiskup beogradski Stanislav Hočevar, kao i muftija beogradski Muhamed Jusufspahić.

Liturgija na kojoj će biti izvršen svečani čin ustoličenja Njegove svetosti Porfirija u najsvetiji tron Arhiepiskopa pećkog, mitropolita beogradsko-karlovačkog i patrijarha srpskog počela je u 9.00.

O datumu svečanog uvođenja u tron patrijarha srpskog u Pećkoj patrijaršiji, istorijskom sedištu poglavara Srpske pravoslavne crkve, javnost će biti naknadno obaveštena.

Podsetimo, izborom vladike zagrebačko-ljubljanskog Porfirija za 46. poglavara SPC završen je u četvrtak nešto pre 16 časova vanredni Sabor koji je održan u Hramu Svetog Save.

Prisutni članovi Sabora glasali su za trojicu kandidata, a najveći broj glasova dobio je vladika Porfirije - 31. Vladika bački Irinej dobio je jedan glas manje, a banjalučki vladike Jefrem 25 glasova.

Međutim, izbor poglavara SPC odlučio je apostolski žreb, a kovertu je iz jevanđelja sa imenom vladike Porfirija izvukao monah Matej.

Sledeći Sabor trebalo bi da bude održan u maju, kada će biti popunjena upražnjena mesta u eparhijama.

Rođen je 22. jula 1961. godine u Bečeju. Prvo je od troje dece Radivoja i Radojke Perić, koji su se, posle Drugog svetskog rata, iz sela Osinje kraj Dervente u Bosni i Hercegovini doselili u Vojvodinu. Na krštenju je dobio ime Prvoslav. Osnovnoškolsko obrazovanje stekao je u Čurugu, a gimnaziju je završio u Novom Sadu 1980. godine, stoji na sajtu Mitropolije zagrebačke.

Pohađao je studije arheologije na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Ubrzo je počeo da studira i na Bogoslovskom fakultetu Srpske Pravoslavne Crkve, na kojem je i diplomirao 1987. godine.

U čin male shime zamonašio ga je, na Tominu nedelju, 11. aprila 1986. godine, njegov duhovni otac, tada jeromonah dr Irinej (Bulović), sadašnji Episkop bački. Iste godine, episkop raško-prizrenski Pavle (Stojčević), potonji patrijarh srpski, rukopoložio je monaha Porfirija u čin jerođakona u manastiru Svete Trojice u Mušutištu 23. juna 1986. godine.

U čin jeromonaha rukopoložen je na Aranđelovdan, 21. novembra 1990. godine, u manastiru Svetih Arhangela u Kovilju. Tada je postavljen za igumana te svete obitelji. Za Episkopa jegarskog, vikara Eparhije bačke, izabran je na zasedanju Svetog Arhijerejskog Sabora 14. maja 1999. godine.

Hirotonisao ga je Patrijarh Pavle (Stojčević) u novosadskoj Sabornoj crkvi 13. juna 1999. godine. Za Mitropolita zagrebačko-ljubljanskog izabran je na sednici Svetog Arhijerejskog Sabora 26. maja 2014. godine.

Blažene uspomene Patrijarh Irinej (Gavrilović) ga je, 13. juna iste godine, uveo u mitropolitski tron u hramu Preobraženja Gospodnjeg u Zagrebu, na kojem je mitropolit Porfirije nasledio blaženopočivšeg mitropolita Jovana (Pavlovića).

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Povezane vesti

(UŽIVO) Prvo obraćanje novog patrijarha Porfirija: "Podržite me molitvama i delima da budem dostojan naslednik svojih prethodnika"

Izvor: Blic, 19.Feb.2021

- Molim se Bogu i molim sve vas da me molitvama i delima podržite, da kao poglavar makar i u najmanoj meri budem dostojan naslednik svojih prethodnika - rekao je novoizbarani patrijarh srpski Porfirije u svom prom govoru nakon zvaninčnog ustoličenja u Sabornoj crkvi u Beogradu.

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.