Izvor: Kurir, 03.Okt.2010, 09:09 (ažurirano 02.Apr.2020.)
DOGODILO SE NA PREKSUTRAŠNJI DAN
Peti oktobar (5.10) je 278. dan u godini po gregorijanskom kalendaru (279. u prestupnoj godini). Do kraja godine ima još 87 dana. Proslavlja se kao međunarodni dan učitelja i učiteljica.
5. oktobar 1582 - Zbog implementacije gregorijanskog kalendara, ovaj dan nije postojao u Italiji, Poljskoj, Portugalu i Španiji.
5. oktobar 1713 - rođen Deni Didro, francuski filozof i enciklopedista.
5. oktobar 1796 - Pod pritiskom Francuske, Španija je objavila rat Velikoj >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << Britaniji, koji je završen katastrofalnim porazom francusko-španske flote 1805. u bici kod Trafalgara.
5. oktobar 1840 - U prepadu Crnogoraca na njegov logor, poginuo hercegovački velmoža Smail-aga Čengić, što je događaj kasnije opisan u epu „Smrt Smail-age Čengića“.
5. oktobar 1883 - Prvi evropski transkontinentalni ekspresni voz Orijent ekspres krenuo je iz Pariza za Istanbul.
5. oktobar 1908 - Bugarska proglasila nezavisnost od Otomanskog carstva.
5. oktobar 1915 - Snažnom artiljerijskom vatrom duž celog fronta na Dunavu, Savi i Drini u Prvom svetskom ratu počela je ofanziva Centralnih sila na Srbiju.
5. oktobar 1936 - rođen Vaclav Havel, češki književnik i političar.
5. oktobar 1940 - rođena Milena Dravić, srpska glumica.
5. oktobar 1948 - rođen Zoran Živković, srpski pisac.
5. oktobar 1954 - Velika Britanija, SAD, FNR Jugoslavija i Italija potpisale su Londonski sporazum o ukidanju Slobodne zone Trsta i dodeli zone B i manjeg dela zone A Jugoslaviji, a većeg dela zone A sa gradom Trstom Italiji.
5. oktobar 1962 - Samo da znate, snimljen je i „Dr No“, prvi film iz serijala o Džejmsu Bondu.
5. oktobar 1964 - U Zapadni Berlin je kroz tajno iskopan tunel ispod Berlinskog zida pobeglo 57 državljana Istočne Nemačke, što je bilo najveće masovno bekstvo od izgradnje zida 1961.
5. oktobar 1969 - BBC je emitovao prvu epizodu serije „Leteći cirkus Montija Pajtona“, koja je postala kultna emisija širom sveta.
5. oktobar 1973 - umrla Milunka Savić, srpska heroina balkanskih ratova i Prvog srpskog rata.
5. oktobar 1983 - Lider poljskog pokreta Solidarnost Leh Valensa dobio je Nobelovu nagradu za mir.
5. oktobar 1986 - rođen Novica Veličković, srpski košarkaš.
5. oktobar 1988 - „Jogurt revolucija“ u Novom Sadu, kojom su pristalice Slobodana Miloševića srušile partijsko rukovodstvo Vojvodine.
5. oktobar 1989 - Nobelova nagrada za mir dodeljena je tibetanskom duhovnom vođi u izbeglištvu dalaj-lami.
5. oktobar 1994 - U Švajcarskoj su pronađena tela 48 pripadnika sekte Hram sunca, koji su izvršili obredno masovno samoubistvo.
5. oktobar 1995 - Američki izaslanik za Balkan Ričard Holbruk uspeo je, nakon dva meseca pregovora sa Srbijom i Hrvatskom i liderima zaraćenih strana u Bosni, da postigne sporazum o prekidu vatre, koji je bio uvod u mirovne pregovore u Dejtonu.
5. oktobar 2000 - umro Katalin Hildan, rumunski fudbaler.
5. oktobar 2004 - U okviru kasarne Topčider, ispred podzemnog vojnog objekta Karaš, pod nerazjašnjenim i kontroverznim okolnostima poginula su dvojica gardista Vojske Srbije i Crne Gore Dragan Jakovljević i Dražen Milovanović. Spekuliše se da su ubijeni nakon susreta s Ratkom Mladićem.
5. oktobar 2008 - Pod parolom „Sa verom u Hrista protiv komunista“ Otačastveni pokret Obraz najavio je kontraprotest povodom okupljanja antifašista 11. oktobra u Beogradu.
5. oktobar 2009 - Pevačica Maja Nikolić ušla na Farmu u crvenoj haljini, koju je za poslednjih godinu i po propisno iznosala.



