Izvor: B92, 24.Dec.2001, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

DJINDJIC NAJAVIO PROGRAM ZA BORBU PROTIV KRIMINALA

Beograd -- Premijer Srbije Zoran Djindjic objavio je nacionalni program za suzbijanje kriminala i korupcije, koje je opisao kao osnovne potencijalne faktore nestabilnosti u zemlji. Djindjic je na konferenciji za novinare rekao da je zadatak Vlade u 2002. da posebnu paznju posveti obezbedjivanju unutrasnje bezbednosti, nastavi proces reformi i resavanje pitanja juga Srbije, odnosa s Crnom Gorom, Kosova i dalje integracije zemlje u medjunarodnu zajednicu, ukljucujuci saradnju s Haskim tribunalom. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << On je najavio 5 projekata za suzbijanje kriminala i korupcije, od kojih je jedan uspostavljanje mreze specijalnih timova, od okruznog do republickog nivoa, u kojima ce biti po predstavnik Javnog tuzilastva, policije i Drzavne bezbednosti. "Oni bi imali specijalan telefonski broj koji bi bio poznat javnosti i na koji ce svaki gradjanin koji zeli da prijavi slucaj pokusaja reketiranja ili korupcije moci da se javi. Zelimo da dramatizujemo te slucajeve i da svako ko naumi da uzme novac zna da je mozda taj novac obelezen i da ce 5 minuta posle uzimanja novca mozda uci sluzbenici kriminalisticke policije i privesti ga", kaze Djindjic.

Djindjic je najavio uvodjenje po jednog policijskog nadzornika u svaku skolu, kao i projekat "Skole bez droge", u okviru kog bi dva puta godisnje trebalo da bude organizovana "iznenadna provera", da li djaci srednjih skola i visih razreda osnovne uzivaju drogu. "Ideja je da se s psiholozima, roditeljima napravi odbor za suzbijanje narkomanije, da on nadgleda ovaj postupak. Test koji se radi putem urina je jednostavan, za sat vremena mogu biti utvrdjeni rezultati. Ne radi se o hajci, radi se o tome da se utvrdi koji su ucenici i koju vrstu droge koristili i da onda s njima bude obavljen diskretan razgovor i da se njima onda pozabave savetodavni centri i da se utvrde izvori ako je rec o teskim drogama", rekao je Djindjic.

Sto se tice optuzbi koje je izrekao Vojislav Kostunica da su reforme u Srbiji spore, Djindjic je rekao da ga takve ocene brinu i da mu nije poznat njihov motiv. "Mozemo da se razlikujemo i prirodno je da se kao ljudi razlikujemo u proceni raznih stvari. Ono sto mene brine jeste osecaj da kod Demokratske stranke Srbije i kod Kostunice postoji cak izvesno zadovoljstvo u konstatovanju losih stvari. To me zabrinjava.

Imamo stav nekoliko medjunarodnih finansijskih institucija koje se bave procenom reformi u svim zemljama i nismo po tim procenama na sredini, osrednji, mi smo najbolji. I sad ako neko ko treba da zastupa interes drzave kaze neprekidno da nismo dobri, onda mene brine njegov psiholoski stav. To se u psihologiji zove uticaj motivacije na percepciju. Ne brine me percepcija, brine me motivacija. I zaista ne razumem zasto bi neko zeleo da se stvari u ovoj zemlji losije krecu, nego sto ceo svet misli da se krecu", istakao je Djindjic.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.