DINKIĆU SE FUĆKA

Izvor: Kurir, 25.Jan.2008, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

DINKIĆU SE FUĆKA

Edvard Mekmilan Skot, potpredsednik Evropskog parlamenta, upozorio srpskog ministra ekonomije da ne sme da prodaje tuđe

Beograd - Upozorenja iz Evropske unije da se privatna svojina i prava starih vlasnika nacionalizovane imovine moraju poštovati, u Srbiji očigledno nema ko da čuje. Privatizacija ove imovine u Srbiji nastavlja se, a sprovode je najveći „zagovornici“ evropskih integracija. Nedavno su na aukciji prodate Robne kuće „Beograd“, a upravo zgrade predratnih >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << vlasnika koje je decenijama koristila ova trgovinska kuća bile su razlog za odustajanje velikog broja stranih investitora. Na kraju je postignuta cena od 360 miliona evra, ali su tri objekta u Knez Mihajlovoj ulici u Beogradu i dalje sporna.

Ta tri objekta, a u Mreži za restituciju kažu da ih ima još, nacionalizovana su posle 1945. godine. Isti je slučaj sa sadašnjom imovinom „Beogradske industrije piva“, koja je preuzeta nacionalizacijom od predratnih vlasnika i tako postala državno vlasništvo. Sve što je kasnije urađeno i stečeno, smatra se društvenom imovinom. I pored protesta naslednika, Agencija za privatizaciju je prodala BIP kao da se radi o društvenom vlasništvu.

Potpredsednik Evropskog parlamenta Edvard Mekmilan Skot poslao je 23. jula 2007. godine pismo ministru ekonomije Mlađanu Dinkiću u kojem ga oštrim tonom upozorava na nezakonitosti u srpskoj privatizaciji, posebno skrećući pažnju na slučaj BIP. Glavna zamerka drugog čoveka Evropskog parlamenta bila je što jedino još u Srbiji nije donet zakon o denacionalizaciji, već se imovina oteta posle 1945. godine privatizuje. Ignorisanje zahteva starih vlasnika i njihovih naslednika, prema navodima u ovom pismu, šteti naporima za pridruživanje Srbije EU. Na ovo pismo evropskog zvaničnika Dinkić, u čijem je resoru privatizacija, nije se ni osvrnuo, a kamoli odgovorio, tvrde u Mreži za restituciju.

Pod naslovom „Nezakonita privatizacija imovine nastavlja se u Srbiji“, Mekmilan piše kako želi da skrene pažnju na „propuštanje povraćaja imovine u Srbiji i na najhitniju potrebu za novim nacionalnim pristupom“.

„Doputovao sam 23. marta ove godine po drugi put u Beograd i sastao se sa zvaničnicima i sa pojedincima koji rade na povraćaju imovine. Sreo sam se i sa gospođom Ivanom Dulić-Marković, koja radi na novom pristupu povraćaja imovine“, navodi Mekmilan u pismu i ukazuje da je „predloženi zakon o restituciji imovine samo korak u dobrom pravcu i jedini put da se privuku istinski investitori u jedinu zemlju u regionu koja nema zakon o restituciji“.

„Mreža za restituciju bila je jedna od potpisnica peticije koja se, na moj zahtev, ispituje u Evropskom parlamentu. Peticija ističe potrebu da se ukaže na mnogobrojne neregularnosti koje se tiču privatizacije ranije konfiskovane ili nacionalizovane imovine i predlaže donošenje iscrpnog zakona o restituciji. O tome sam podneo dopunu izveštaja o odnosima EU i Srbije koji Komisija za spoljne poslove podnosi Evropskom parlamentu“, naglašava Mekmilan u pismu i opominje:

„ ... Bio sam zaprepašćen kad sam čuo vesti da se privatizacija ubrzava spornom prodajom kompanije BIP. Kako ovo krši sporazume koji bi Srbiji omogućili ulazak u EU, uveravam vas da je ovo obraćanje stvar krajnje hitnosti.“

Mreža je pre skoro pet godina predala 130.000 potpisa sa predlozima zakona koji regulišu pitanje otete imovine.

- Ni nekadašnji predsednik Skupštine  Marković ni sadašnji Dulić do danas nisu podneli parlamentu ovu inicijativu  - kaže Bogdan Veljković, predsednik Mreže za restituciju.

Želeći da proverimo istinitost ovih tvrdnji, pozvali smo Mlađana Dinkića, ali se nije javljao na telefon, a njegov savetnik za medije Igor Avžner saslušao je pitanje, ali je odbio da konkretno odgovori.[ antrfile ]

NEPRIJATELJ NO. 1

- Zamolili smo Mekmilana da pošalje pisma svim važnijim političarima u Srbiji koji se predstavljaju kao proevropljani. Osim Dinkiću, on je pisma slične sadržine prošle godine poslao i predsedniku Srbije Borisu Tadiću, premijeru Vojislava Koštunici, vicepremijeru Božidaru Đeliću i ministru pravde Dušanu Petroviću. Ni na jedno od njih potpredsednik Evropskog parlamenta nije dobio čak ni protokolarni odgovor. Ili ne znaju pravila kurtoazije ili su lažovi, jer se lažno zalažu za evropske vrednosti - smatra Bogdan Veljković, koji dodaje da je „Dinkić neprijatelj broj jedan Mreže za restituciju, a za njim slede Božidar Đelić, Predrag Bubalo i Aleksandar Vlahović“.

Nastavak na Kurir...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.