Izvor: Kurir, 29.Avg.2011, 07:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
DINKIĆ: NE DAM NIS DŽABE, NI MRTAV!
BEOGRAD - Srbi se dodvoravaju Rusima. Ovako bi u jednoj rečenici mogla da se prepriča depeša čiji je naziv „Ratifikacija energetskog sporazuma s Rusijom - dogovor ili ne?“.
BEOGRAD - Srbi se dodvoravaju Rusima.
Ovako bi u jednoj rečenici mogla da se prepriča depeša čiji je naziv „Ratifikacija energetskog sporazuma s Rusijom - dogovor ili ne?“.
Naime, Amerikanci su do detalja pratili sve poslove koji se tiču prodaje NIS i ratifikacije energetskog >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << sporazuma, a naročito ih je zanimao razlog zbog kojeg se ova kompanija prodaje po ceni mnogo nižoj od realne.
„Predsednik Tadić i ministar inostranih poslova Vuk Jeremić nemaju petlje da nerviraju Ruse tako što bi im smanjili broj atraktivnih ekonomskih aranžmana u Srbiji. Ratifikacija sporazuma dobila je skoro jednoglasnu podršku. Međutim, čak i ako kupe NIS, Rusi će imati ograničene investicije u Srbiji“, napisao je ambasador Kameron Manter u depeši iz 2008. godine.
Kao čoveka koji će zaustaviti prodaju NIS američki ambasador vidi tadašnjeg potpredsednika Vlade Srbije i ministra ekonomije Mlađana Dinkića.
„Rekao nam je 3. jula da će samo preko njega mrtvog posao s gasom biti realizovan u do sada ugovorenom obliku“, navodi se u drugoj depeši o formiranju Vlade iz iste godine.
U delu izveštaja koji je Manter nazvao „Đavo je u detaljima“ ističe se da im je Dinkić nekoliko puta naglašavao da 51 odsto NIS vredi više od 555 miliona dolara, koliko je „Gasprom“ pristao da plati u januaru.
Srbija će zavisiti od „Gasproma“
„Ako se NIS na ovaj način pokloni Rusiji, treba da bude javno objavljeno da je to poklon - rekao nam je Dinkić“, navodi se u depeši, a kao realna cena za NIS pojavljuje se suma od 3,1 milijarde dolara. Manter upozorava da će ovim dogovorom Srbija biti skoro potpuno zavisna od „Gasproma“ kad je reč o isporuci gasa.
Niža cena za veće cevi?
Američki ambasador smatra da je NIS dat „Gaspromu“ po nižoj ceni u zamenu za veći gasovod, „Južni tok“, koji će prolaziti kroz Srbiju.
„Veći kapacitet cevi gasovoda kroz Srbiju (sa 10 na 15 do 18 milijardi kubnih metara) koje nudi ‘Gasprom’ može biti razlog zbog kojeg se NIS daje po obezvređenoj ceni.“




