Izvor: B92, 27.Apr.2002, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

DAN DRZAVNOSTI SRJ

Beograd -- U subotu se 27. april poslednji put proslavljao kao drzavni praznik. Tog datuma 1992. godine donet je Ustav SRJ, takozvani Zabljacki ustav. Ukoliko se u obzir uzme cinjenica da se zajednilcka drzava vise ni ne zove Jugoslavija, vec "Srbija i Crna Gora", i da je u toku pisanje nove ustvane povelje, proslavljanje ovog datuma unosi dodatnu konfuziju kod gradjana, koji nisu bas sigurni da li znaju koji je praznik u pitanju, javlja Radio B92. Danasnji drzavni praznik obelezen je sa >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nekoliko oficijelnih cestitki i poruka predsednika Vojislava Kostunice, koji je izrazio nadu da ce ustavna povelja, kojom treba da budu regulisani buduci odnosi dve republike, biti usvojena u dogovorenom roku. Vesna Rakic Vodinelic, direktor Instituta za uporedno pravo smatra da se ovaj praznik samo uslovno slavi kao Dan drzavnosti poslednje Jugoslavije, ali i da proteklih godina vecina gradjana nije dozivljavala taj datum kao nesto blisko sto izaziva osecanja patriotizma i pripadnosti otadzbini. "Taj ustav ima mnogo svojih manjkavosti, pre svega legitimitet, to je jedan autoritaran ustav, nedostatan ustav, ima mnogo pravnih praznina, on ne garantuje ljudska prava na jedan efektivan nacin. Ja ne ocekujem da ustavna povelja popravi ove nedostatke, ja zapravo i ne znam sta je to ustavna povelja, to je jedna nova sintagma koja se koristi, ona zapravo treba da znaci da mi necemo imati ono sto se zove ustav u tom teorijskom i klasicnom shvatanju toga pojma", kaze Vesna Rakic Vodinelic.

Govoreci o svojim ocekivanjima od ustavne povelje kojom ce biti regulisani odnosi izmedju Srbije i Crne Gore Vesna Rakic Vodinelic istice: "Verovatno cemo opet imati nekakav krnji akt koji ce imati jako mnogo praznina i nedostataka. Ja bi bila zadovoljna kad bi ta ustavna povelja sadrzavala ozbiljne garancije ljudskih prava i neko efikasno pravno sredstvo za njihovu zastitu i meni se cini da je to neki minimum ispod koga se ne moze ici. A da li ce se to uopste ostvariti i da li ce ljudska prava biti nekakav predmet posebnog interesovanja ovih novih politickih elita ja to ne mogu da vam kazem", istice Vesna Rakic Vodinelic.

Ona kaze da nema utisak, sudeci prema onome sto se desava medju politickom elitom, da ce Ustavna povelja biti donesena na vreme. Najveci problem ce predstavljati pitanje razgranicenja nadleznosti izmedju drzava clanica i nove zajednice i to ce bitno usporiti proces usaglasavanja najviseg pravnog akta buduce drzave.

Referendum o nezavisnsti Srbije Istovremeno sa ovakvim prognozama, jedan od lidera DOS Vladan Batic krenuo je u kapmanju za raspisivanje refernduma o nezavisnosti Srbije.

Naime, Demohriscanska stranka Srbije od ponedeljka u 140 gradova Srbije pocinje prikupljanje potpisa za organizovanje referenduma na kojima bi se gradjani izjasnili za ili protiv samostalne Srbije. S obzirom na to da je nedavno potpisan sporazum o zajednickoj drzavi koji zabranjuje raspisivanje referenduma u naredne tri godine, Vladana Batica pitali smo zasto je izabaro ovaj trenutak za takvu kampanju. "Mi smo krenuli u prikupljanje potpisa za referendum bez orocavanja kada ce taj referendum biti, za tri meseca ili za tri godine, svejedno. Pred narodnim referendumom i narodnim suverenitetom ni jedna vlast, ni medjunarodna zajednica jednostavno ne mogu da budu nemi, volja naroda mora da se postuje. Nadam se da cemo kroz ova dva meseca prikupljanja potpisa imati pravi uvid u stvarnu politicku volju gradjana Srbije, ako nema volje za samostalnom Srbijom to cemo takodje postovati, to je nesto sto je sasvim normalno i uobicajeno u politickom zivotu", kaze Batic.

Spajanje praznika Nova drzava, ustavna povelja i svakodnevni sukobi politickih frakcija u Srbiji, manje ce izazivati paznju gradjana narednih dana, s ozbirom na cinejnicu da ce spajanjem prvomasjkih i uskrsnjih praznika, zaposleni u Srbiji imati mali godisnji odmor.

Poslanici skupstine Srbije iskoristice priliku da 12 dana odu na odmor.

Iako je u ponedeljak trebalo da nastave zasedanje, sednica je pomerena na 8. maj, bez ikakavog obrazlozenja.

Republicki minsitar za rad i zaposljavanje Dragan Milovanovic je u izjavi za B92 na pitanje da li je Srbija u poziciji da sebi priusti kolektivni godisnji odmor, odgovorio sledecim recima: "Nismo mi odlucili da se ne radi toliko dana nego to kaze zakon. Prvi maj i drugi maj su Praznik rada i po saveznom zakonu oni su neradni dani. Po republickom zakonu o verskim praznicima Veliki petak je neradni dan i drugi dan Uskrsa je takodje neradni dan, tako da je to ove godine samo splet okolnosti", kaze Milovanovic.

Predsednik udruzenja nezavinsih sindikata srbije Branislav Canak u izjavi za B92 kaze da se praznovanje koje je bilo tipicno za sociajlizam nastavlja samo zbog toga sto novim vlastima to ne smeta. "Ja mislim da mi nismo u toj poziciji, oni sto su bogati jesu bogati zato sto nisu tako radili, ali mi smo navikli da slavimo. Kod nas ima jedan manir da se obracunavamo sa svim stvarima iz proslosti, ali ne bas sa svim recimo, praznovanje koje je bilo tipicno za socijalizam i dalje se nastavlja i to nikome ne smeta. pretpostavljam da je ovo jedna od poslednjih godina kada cemo to ovako raditi, posto kako tranzicija bude odmicala i kako nove vrednosti trzisne ekonomije budu uzimale maha, videcemo da ce se rad mnogo vise vrednovati pa cemo onda morati tako i da postupimo", kaze Canak

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.