DA promeni Ustava: Premijerka otkrila na čemu je fokus Vlade

Izvor: SrbijaDanas.com, 08.Nov.2017, 17:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"DA" promeni Ustava: Premijerka otkrila na čemu je fokus Vlade

Brnabić izrazila zadovoljstvo što je taj proces inkluzivan i zamolila relevantne aktere da uzmu učešća

Premijerka Ana Brnabić je izjavila danas da je promena Ustava važna za Srbiju.

- Promena ustava - da - rekla je ona odgovarajući na pitanja novinara, ističući da je to jedna od važnih stvari u okviru poglavlja 23.

Brnabić je kazala da se krenulo sa javnim raspravama i okruglim stolovima u vezi sa promenom Ustava i izrazila zadovoljstvo što je >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << taj proces inkluzivan.

- Vidim da je bilo problema na poslednjem okruglom stolu i ja ću razgovarati o tome sa ministarkom pravde Nelom Kuburović i sa organizacijama civilnog društva koje su napustile taj okrugli sto. Zanima me šta se dešava, to je jako važna stvar i svakako nešto sto mi moramo da uradimo u doglednom vremenu da bismo napredovali u poglavlju 23 i sa našim evropskim integracijama - istakla je premijerka.

Na pitanje da li je upoznata sa tim šta treba da se menja u Ustavu, Branbić je rekla da je prilično upoznata, ali da treba svi da se uključe u taj proces.

- Mislim da treba malo veći fokus da bude na vladavini prava i poglavlju 23, jer smo svi kao vlada bili fokisrani na ekonomske refome i fiskalnu konsolidaciju i efikanosnost javne uprave - dodala je Branbić.

Kako je saopšteno 30. oktobra, Udruženje tužilaca Srbije, Društvo sudija Srbije, Udruženje sudijskih i tužilačkih pomoćnika, Centar za pravosudna istraživanja, Komitet pravnika za ljudska prava - YUCOM i Beogradski centar za ljudska prava napuštaju javnu debatu o promenama Ustava u oblasti pravosuđa uz ocenu da Ministarstvo tu debatu izbegava i zanemaruje primarnu temu o kojoj bi ona trebalo da se vodi, a to je nezavisnost pravosuđa.

Podsećaju i da je Srbija preuzela obaveze u pristupnim pregovorima sa Evropskom unijom da se izmenama Ustava otklone politički uticaji na pravosuđe.

Udruženja pozivaju u dopisu Ministarstvo pravde da blagovremeno, pre nego što nacrt ustavnih rešenja uputi Venecijanskoj komisiji, učini ono što su svi ostali učesnici u konsultacijama već uradili - da predstavi javnosti svoj predlog izmene Ustava Srbije i omogući sveobuhvatnu debatu, pribavljajući na taj način neophodan legitimitet ustavotvornom procesu.

U takvoj debati udruženja su i dalje spremna da učestvuju, poručuju tužioci i sudije Ministarstvu pravde.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.