DA LI STE VI NORMALNI?! Uprava za igre na sreću nam TRAŽI NOVAC da bi potvrdili da li neka od kladionica krši zakon?

Izvor: SrbijaDanas.com, 20.Mar.2023, 14:04

DA LI STE VI NORMALNI?! Uprava za igre na sreću nam TRAŽI NOVAC da bi potvrdili da li neka od kladionica krši zakon?

Uprava za igre na sreću izbegava odgovore na naša konkretna pitanja.

Apropo velikog istraživanja portala Srbija Danas vezanog za društvenu odgovornost priređivača igara na sreću i podizanja svesti društva o problemu zavisnosti od kockanja u Srbiji, od Uprave za igre na sreću tražili smo odgovor na pitanje "Da li član 67 Zakona o igrama na sreću propisuje udaljenost od ivice same zgrade (objekta) do ulaza u igračnicu/kladionicu ili se pod "ivicom zgrade obrazovnih institucija" >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << podrazumeva ivica ograđenog školskog dvorišta (tereni i klupe gde učenici provode vreme)?" i dobili odgovor da treba da platimo kako bismo dobili takvu informaciju?! 

U poslednja dva meseca, pisali smo im Upravi za igre na sreću više puta, ali smo za svaki konkretan odgovor ostali uskraćeni. Nije nam ostalo ništa drugo, nego da ovako javno pitamo Upravu za igre na sreću, da li za svako pitanje kojim želimo da utvrdimo da li neka od kladionica krši zakon treba kao medij da platimo taksu?

Odgovor Uprave za gre na sreću prenosimo u celosti:

- U skladu sa odredbom člana 80. stav 1. Zakona o državnoj upravi ("Sl. glasnik RS" br. 79/05....30/18 - dr. zakon, 47/18) na traženje fizičkih ili pravnih lica, organi državne uprave daju mišljenje o primeni odredaba zakona i drugih opštih akata u roku od 30 dana.

Kako je Uprava za igre na sreću organ u sastavu Ministarstva finansija, zahtev za mišljenje o primeni odredbi Zakona o igrama na sreću možete podneti Ministarstvu finansija, preko ove Uprave, na adresu Omladinskih brigada 1, Novi Beograd, putem pošte ili lično na Pisarnicu Uprave za zajedničke poslove republičkih organa, koja se nalazi na istoj adresi.

Uz zahtev za davanje mišljenja o primeni republičkih propisa, u skladu sa Zakonom o republičkim administrativnim taksama („Sl. Glasnik RS“, br. 43/2003..144/20, 62/21-dr. propis), odnosno Tarifinim brojem 2. navedenog zakona, podnosilac zahteva u obavezi je da dostavi dokaz o plaćenoj administrativnoj taksi, koja, ukoliko je podnosilac fizičko lice iznosi 1.660,00 dinara, a ukoliko je podnosilac pravno lice 13.470,00 dinara, na broj računa Budžeta Republike Srbije (840-742221843-57, model broj 97) - navodi Uprava za igre na sreću u odgovoru.

Uprava za igre na sreću, koja je u nadležnosti Ministarstva finansija, očigledno nije svesna da mi smo mi medij čija je dužnost da postavlja pitanja i traži odgovore u cilju informisanja javnosti, a u skladu sa Zakonom o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.

Prema Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja ("Sl. glasnik RS", br. 120/2004, 54/2007, 104/2009, 36/2010 i 105/2021), a gde se u članu 16 jasno navodi da je "Organ vlasti dužan da bez odlaganja, a najkasnije u roku od 15 dana od dana prijema zahteva, odnosno uređenog zahteva, tražioca obavesti o posedovanju informacije, stavi mu na uvid dokument koji sadrži potpunu i tačnu traženu informaciju, odnosno izda mu ili uputi kopiju tog dokumenta. Kopija dokumenta je upućena tražiocu danom napuštanja pisarnice organa vlasti od koga je informacija tražena odnosno danom upućivanja elektronske pošte", a gde je u članu 17 regulisano i pitanje naknade:

S obzirom da je u pomenutom članu istaknuto da je uvid u tražene dokumante BESPLATAN, kao i da se novinar oslobađa plaćanja naknade kada kopiju dokumenta zahteva radi obavljanja svog poziva, a u cilju što boljeg, kvalitetnijeg i pre svega istinitog informisanja javnosti, kako odgovor Uprave za igre na sreću u kom navode da platimo taksu da razumemo nego kao uskraćivanje prava novinaru da dobije istinitu i potpunu informaciju?! Ostavljamo mogućnost da je do ovakvog odgovora došlo zbog neupućenosti pojedinih zaposlenih u Upravi za igre na sreću, te su ishihtreno i bez razmišljanja odgovorili na naše pitanje, jer ne želimo da verujemo da Uprava za igre na sreću pokušava da sakrije informacije od javnog značaja.

Ponovićemo, u poslednja dva meseca, pisali smo Upravi za igre na sreću više puta, čak uz konkretne primere gde direktno pitamo da li određeni priređivač igara na sreću krši zakon, ali smo za svaki odgovor ostali uskraćeni. Zaista nam ne preostaje ništa drugo, nego da ovako javno pitamo Upravu za igre na sreću, da li za svako pitanje koje smo im postavili treba da platimo taksu od 13.470,00 dinara?!

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.