DA LI SE SVE PREOKREĆE? ISPLIVALA NOVA NAUČNA OTKRIĆA: Evo na kojim mestima se možete zaraziti, nije frizer, a ni prodavnica

Izvor: SrbijaDanas.com, 20.Apr.2020, 21:34

DA LI SE SVE PREOKREĆE? ISPLIVALA NOVA NAUČNA OTKRIĆA: Evo na kojim mestima se možete zaraziti, nije frizer, a ni prodavnica

Ovdašnji epidemiolozi i lekari su o tome pričali još krajem marta i istakli da je najvažnije da se stvari odlože, a potom da se operu ruke po povratku iz prodavnice.

Nemački virusolozi sproveli istraživanje o ponašanju korona virusa, odnosno o tome koliko se zaista zadržava na površinama. Ali, oko studije se povela žustra rasprava.

Jedno od pitanja koje nas je mučilo (ili i dalje muči) jeste: šta ako se zli korona virus širi supermarketima, restoranima, >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << frizerskim salonima? Koliko, zapravo, ostaje na površini? Da li treba dezinfikovati sve što se unese u kuću?

Iako se u početku mislilo da virus opstaje na površinama 5, 6 dana, pojavila se potom analiza sa kruzera "Dajmond princes" na kojem utvrđeno da je virus bio u kabinama još 17 dana nakon što su ga putnici napustili.

Ovo pitanje mučilo je i grupu nemačkih virusologa, koju je predvodio dr Hendrik Štrek. Krajem marta započeli su eksperiment i to u gradu Hajnzbergu, na granici sa Holandijom, koji je zbog mnogo obolelih (1.400 zaraženih na 250.000 stanovnika), dobio nadimak "nemački Vuhan".

Taj eksperiment se sastojao od toga da nemački infektolozi na dnevnoj bazi prate 1.000 ljudi i beleže ponašanje u 500 domaćinstava. Obilazili su škole, vrtiće, bolnice, parkove, prodavnice... uzimaju uzorke i analiziraju ih.

Njihov cilj je da utvrde koliko se dugo korona virus zadržava na mobilnim telefonima, kvakama, daljinskim upravljačima, tanjirima, šoljicama za kafu, čašama...

Međutim, nakon što je saopštio ove preliminarne rezultate Štrek se našao na udaru stručne javnosti. Pre svega njegovi nalazi su drugačiji od svih koji su do sada rađeni širom sveta.

Zameraju mu se mnogo toga. Pre svega da je požurio da sve ovo "istrtlja" u javnost, i da nije poštovao uobičajenu naučnu proceduru. On je, kažu njegovi kritičari, prekršio pravilo da se ovakve stvari ne saopštavaju na konferencija za novinare, već uobičajeno u naučnim žurnalima (koji se objavljuju dva, tri puta godišnje), ali i to nakon što je eksperiment dobro proučen i analiziran do detalja.

- Naravno, mogli smo da zadržimo ove rezultate samo za sebe, da analiziramo sve na miru, zapišemo sve do čega smo došli, pa da sve to pripremimo za štampu, za šta bi nam bile potrebne tri nedelje, što jeste kratak vremenski rok, da se razumemo. Ali, mislim da bi tada bilo kasno - rekao je Štrek odgovarajući na kritike.

Zamera mu se i način na koji je sproveo ovo istraživanje, a pogotovo to što nigde nije ostavljen pisani trag ovog istraživanja, a malo šta nervira naučnike kao to.

Takođe je upitno kako je Štrek sakupio i obradio podatke iz oko 500 domaćinstava u oblasti Hajnzberg. Kritikuju Štreka jer je koristio testove na antitela kompanije "Euroimmun", koji po mišljenju virusologa Kristijana Drostena, daju mnogo pogrešnih pozitivnih rezultata testova.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.