Izvor: Blic, 24.Jan.2018, 20:48   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"DA LI JE ČOVEK SLEDEĆI?" Ovo su prva dva KLONIRANA MAJMUNA

Dva makaki majmuna - nazvana Zong Zong i Hua Hua - rođena su pre osam i šest nedelja u laboratoriji u Kini. Ipak oni nisu obični majmuni, već prvi koji si klonirani i neverovatno su slični jedan drugom.

#BREAKING: China successfully clones world's first macaques from somatic cells by method that made Dolly the sheep 20 years ago (Photos provided by Chinese Academy of Sciences) pic.twitter.com/kg4myOwsZP

Ova dva majmuna prvi su primati uspešno klonirani uz pomoć >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << tehnike koja je stvorila ovcu Doli. Ta tehnika podrazumeva korišćenje jedne ćelijske nuklearne transmisije, i podrazumeva prenošenje DNK ćelijskog nukleusa u doniranu jajnu ćeliju, a ona se potom razvija u embrion. Takođe, prethodni rad se oslanjao na razdvajanje embriona, što je isti fenomen koji se dešava kada se rađaju blizanci a može proizvesti samo četiri potomstva.

Zong Zong i Hua Hua nastali su nakon čak 79 različitih pokušaja, a naučnici su koristili različite tehnike.

Nekoliko, u prvi mah, uspešnih pokušaja kloniranja završavalo se loše, pošto su majmuni koje su "proizveli" koristeći odrasle ćelije, preživeli samo nekoliko dana.

Ono što naučnicima ide na ruku jeste to da ovo kloniranje može doneti stvaranje mnogo identičnih majmuna, koji će biti korisni u naučnim i medicinskim istraživanjima.

First monkey clones created in Chinese laboratory https://t.co/8RvpnxTvvD #insuKare pic.twitter.com/23dsY0SQY3

- Ovo će stvarati prave modele ne samo za genetski bazirane bolesti mozga, već i za rak, imunološke i metaboličke poremećaje i omogućiti nam da testiramo efikasnost lekova za ove uslove pre kliničke upotrebe - kaže za Independent Kiang Sun, kineski naučnik glavni u timu koji je sproveo ovo istraživanje.

Ipak pitamo se da li će naučnicima sada biti lakše da kloniraju čoveka pošto majmuni dele toliko sličnosti sa nama.

- Makaki su evolutivno mnogo bliži ljudima nego druge životinje koje se obično koriste u istraživanju, a cilj rada je bio da se koriste metode kloniranja kako bi se omogućilo proizvodnju genetski identičnih makaka koje bi se koristile u biomedicinskim istraživanjima. Ovo što je urađeno nije korak ka utvrđivanju metoda za dobijanje ljudskih klonova jer bi taj pokušaj bio veoma neefikasan, nebezbedan, a takođe je besmislen - rekao je Robin Lovell-Badge, vođa grupe na Institutu Francis Crick.

Naučnici tvrde i da bi svaka klonirana osoba zahtevala veliki posao, jer bi se verovatno bila mnogo različita od "originala". Ipak oni će nastaviti da gledaju na Zong Zong i Hua Hua, koji za sada rastu i razvijaju se kao normalni majmuni i očekuju da će se još klonova rađati u narednim mesecima.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.