Izvor: B92, 02.Jul.2000, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
DA LI CE PSENICE BITI DOVOLJNO?
Zvanicnici Srbije svakodnevno izjavljuju da ce ove godine i zetva biti okonacana pre roka. Oni dodaju da je psenica dobro rodila i da ce biti dovoljno brasna i hleba. Nezavisni ekonomisti, medjutim, upozoravaju da je optimizam zvanicnika bez pokrica i da ce se ove godine i brasno, kao i ostali deficitarni proizvodi poput secera i ulja, umesto u prodavnicama prodavati na pijacnim tezgama. Milan Prostran, sekretar Udruzenja poljoprivrede u Privrednoj komori Jugoslavije u izjavi za nas radio >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << tvrdi da prostora za paniku nema i tvrdi da ce po njegovoj proceni prinos i proizvod psenice biti sa rezervama sasvim dovoljno za nase potrebe. Prostran dodaje i da je psenica ove godine kvalitetnija nego prethodne godine. Sasa Vitosevic, koordinator za poljoprivredu u G17 Plus, ne deli misljenje Prostrana i u izjavi za B2-982 kaze: 'Mi mozemo reci da ce te kolicine psenice biti na granici koje su potrebne za ishranu stanovnistva, ali tu se javlja drugi problem: da li ce psenicno zrno uspeti da dodje do mlinarskih organizacija i potrosaca? Jer individualni poljoprivredni proizvodjaci drze 80 posto povrsina i nemaju interesa da psenicu predaju otkupnim organizacijama zbog pokrica svojih osnovnih troskova, a da ne govorimo o amortizaciji i akumulaciji. Oni su u dubokoj krizi, koja je mozda kulminirala ove godine - ta kriza traje vec desetak godina i ove godine kulminirala je zbog suse', izjavio je Vitosevic.







