Ćuruvija: Svedočio Kojadinović

Izvor: B92, 02.Jun.2014, 09:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Ćuruvija": Svedočio Kojadinović

Beograd -- Nekadašnji glavni i odgovorni urednik Studija B Dragan Kojadinović svedočio je danas u istrazi za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije.

Istraga je službena tajna i njegovo svedočenje bilo je zatvoreno za javnost, a detalji iskaza se neće objavljivati.

On je na saslušaju u Tužilaštvu za organizovani kriminal davao iskaz oko sat vremena, nakon čega se nakratko obratio novinarima koji su ga čekali ispred Specijalnog suda.

Kojadinović je rekao da je >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zadovoljan što je ova vlast razrešila to ubistvo, iako mu je žao što to nije učinila ona vlast u kojoj je on bio. On je napomenuo da je saslušan na poziv tužioca a ne odbrane kako je to negde objavljeno u medijima.

Za sredu je planirano da svedoči nekadašnji ministar unutrašnjih poslova Dušan Mihajlović, čije je saslušanje predložila odbrana osumnjičenih u tom predmetu. On je poslednji svedok u toj istrazi nakon čijeg ispitivanja će tužilaštvo doneti odluku da li će podići optužnicu protiv osumnjičenih.

Za umešanost u u ubistvo Ćuruvije sumnjiče se četvorica bivših pripadnika Državne bezbednosti, odnosno tužilaštvo vodi istragu protiv tadašnjeg šefa DB-a Radomira Markovića, kao i bivših pripadnika DB-a Milana Radonjića, Ratka Romića kao i Miroslava Kuraka.

Marković je u zatvoru u Požarevcu, a Kurak nije dostupan pravosudnim organima i za njim je raspisana međunarodna poternica, dok su Romić i Radonjić uhapšeni 13. januara od kada se nalaze u pritvoru.

Istraga je počela u januaru ove godine i tokom nje je saslušano nekoliko desetina bivših pripadnika DB-a, porodica ubijenog novinara, pripadnici zemunskog klana.

Ključni svedok u ovoj istrazi je nekadašnji komadant Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek Legija koji u požarevačkom zatvoru izdržava kaznu od 40 godina zatvora, kao i još dva lica čiji identitet nije saopšten iz bezbednosnih razloga. Ulemek je o ubistvu Ćuruvije progovorio tek početkom ove godine i istražnim organima dao podatke koji su pomogli rasvetljavanje tog slučaja.

Odmah po pokretanju istrage u januaru tužilac Radisavljević rekao je da će o povezanosti vrha tadašnje vlasti sa ubistvom Ćuruvije i eventualnim nalogodavcima ubistva, čiji je motiv politički, pokazati istraga.

Ćuruvija je ubijen u jeku NATO bombardovanja, a ubice su na njega ispalile 17 metaka, a zatim ga "overile" i jednim pucnjem u glavu. Na vlasti u Srbiji tada je bila koalicija SPS, JUL i SRS.

Radomir Marković je uhapšen u februaru 2001. Osuđen je na maksimalnu zatvorsku kaznu od 40 godina zbog ubistva Ivana Stambolića 25. avgusta 2000. godine i četvorice članova SPO u atentatu na lidera SPO - Vuka Draškovića na Ibarskoj magistrali, 3. oktobra 1999.

Radonjiću i Romiću sudi se u Višem sudu u Beogradu za pomaganje u pokušaju ubistva Draškovića u Budvi 2000. godine. Prvostepeno su bili osuđeni na osam i sedam godina zatvora, ali je ta presuda ukinuta i naloženo je novo suđenje.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.