
Izvor: B92, 05.Sep.2019, 14:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Čudovište iz Loh Nesa možda džinovska jegulja, kažu naučnici
Analiza DNK pokazala je da Nesi sasvim sigurno nije praistorijski reptil, a ni ajkula.
Bića koja posetioci čuvenog škotskog jezera Loh Nes viđaju i veruju da je čudovište, mogle bi da budu džinovske jegulje, kažu naučnici.
Istraživači sa Novog Zelanda pokušali su da naprave katalog svih živih vrsta u jezeru analizirajući DNK iz uzoraka vode.
Analiza je pokazala da u jezeru ne žive krupne životinje.
Potraga za Nesi nije bila cilj istraživanja >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << - naučnici su želeli da saznaju više o biljkama i životinjama koje žive u Loh Nesu.
U jezeru žive evropske jegulje i njihov DNK su istraživači pronašli.
Mlade jegulje stižu u škotske reke i jezera iz Sargaškog mora udaljenog više od 5.000 kilometara. U ovom moru u blizini Bahama, te jegulje se mreste i polažu jaja.
Profesor Nil Gemel, genetičar sa Univerziteta Otago na Novom Zelandu, kaže da "ljudi vole misteriju", ali da podaci pokazuju da teorije o čudovištu iz Loh Nesa kao praistorijskom biću jednostavno nisu tačne.
"Nismo pronašli dokaze o biću koje bi imalo veze sa tim. Tako da, žao mi je, ali podaci koje smo dobili pokazuju da ideja o pleziosaurusu ne stoji", kaže Gemel.
On dodaje da u uzorcima nisu pronađeni DNK ajkule, soma ili jesetre.
Priča o čudovištu iz Loh Nesa jedna je od najstarijih škotskih legendi u koje neki i danas veruju.
O ovom čudovištu su pisane knjige i snimane TV emisije i filmovi. Turizam ovog kraja u mnogome zavisi od Nesi.
Priča o čudovištu stara je oko 1.500 godina - irski misionar navodno je naišao na zver u reci Nes 565. godine.
Kasnije, 1930-ih, u novinama Invernes Kurier (The Inverness Courier) objavljena je priča o tome kako je u jezeru Loh Nes primećeno gigantsko, neobično stvorenje - prva takva priča u modernom dobu.
Stiv Feltam koji je ušao u Ginisovu knjigu rekorda kao čovek koji najduže traga za čudovištem, nije ubeđen da su naučnici uspeli da otkriju šta je Nesi.
Feltam se pre 30 godina doselio u Dorset kako bi tragao za čudovištem. Kaže da je video brojne jegulje.
"Dečak od 12 godina može vam reći da u Loh Nesu ima jegulja. Hvatao sam ih u tim godinama.
Izvor: BBC News na srpskom
Čudovište iz Loh Nesa možda džinovska jegulja, kažu naučnici
Izvor: Danas, 05.Sep.2019
Getty ImagesOva čuvena fotografija nastala 1934. godine je lažna Bića koja posetioci čuvenog škotskog jezera Loh Nes viđaju i veruju da je čudovište, mogle bi da budu džinovske jegulje, kažu naučnici. Istraživači sa Novog Zelanda pokušali su da naprave katalog svih živih vrsta u jezeru...