Izvor: RTS, 12.Apr.2009, 13:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Crnokošuljaši napali studente u Ljubljani
Grupa mladića u crnom, koji su se predstavili kao "nacionalsocijalisti", upala na Filozofski fakultet u Ljubljani. Slovenački elektronski mediji emitovali sinoć amaterski snimak jednog od učesnika okruglog stola na temu "Govor mržnje, nacionalizam i neofašizam u Sloveniji".
Slovenački elektronski mediji emitovali su sinoć amaterski snimak jednog od učesnika okruglog stola na temu "Govor mržnje, nacionalizam i neofašizam u Sloveniji" koji je u sredu prekinula grupa skinhedsa, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << usred Ljubljane.
Kako prenosi dopisnik "Politike", na Filozofski fakultet u Ljubljani, naprasno je upala grupa mladića u crnom, obrijanih glava, koji su se okupljenima predstavili kao "nacionalsocijalisti".
Okrugli sto je, tek što je počeo, prekinula grupa od oko 15 skinhedsa.
Organizatori rasprave su ih zamolili da napuste prostorije fakulteta, pozivajući se na činjenicu da na univerzitetu nema mesta za netoleranciju i fašizam, ali su "obritoglavci" (slovenački naziv za "skinhedse") apel domaćina odbili.
Neonacisti, "kostimirani" u karakterističnu crnu odeću, upustili su se u verbalni obračun sa okupljenim učesnicima tribine.
Incident je kulminirao u trenutku kada je neko od crnokošuljaša opazio da ih snima jedan od učesnika tribine.
Nekoliko neonacista je pobeglo sa poprišta, a oni drskiji su pokušali da prikriju identitet navlačenjem crnih kapuljača preko lica. Povlačeći se ka auli fakulteta, pretili su "snimatelju" i ostalim gostima debate na temu neofašizma u Sloveniji.
Sukob je završen fizičkim napadom na studenta koji je držao fotoaparat. Neonacisti su uspeli da mu izbiju fotografski aparat iz ruku, ali su snimci ostali neoštećeni, u šta su se uverili i gledaoci, slovenačke POP TV.
Studenti ogorčeni
Profesori fakulteta su osudili izgred, a sinoć je dekan fakulteta Valentin Bucik putem glasila još jednom upozorio javnost da osuđuje svaki oblik namernog izazivanja sukoba i provokacija, što je bio slučaj u sredu. I studenti su se oglasili izjavom za javnost.
Naglašavaju da su "organizatori i prisutni studenti i studentkinje potpuno užasnuti i osuđuju takvo nasilje". Ocenjuju da je "ironično da se nužda za organizovanjem rasprave o pojavama netolerancije i fašističkim praksama - potvrdila na tako brutalan način".
Ističu da nije posredi samo nasrtaj neonacista na prisutne studente, već se radi o "napadu na sam fakultet, čiji smisao postojanja i rada moraju biti upereni upravo protiv takve prakse netrpeljivosti i nasilja".
Dekan Bucik se složio da je kucnuo čas da se otvori ozbiljna rasprava o neonacizmu i različitim oblicima netrpeljivosti i šovinizma u Sloveniji.
Zaključio je da je do opisanog incidenta verovatno došlo i zato jer "o šovinizmu i netoleranciji premalo pričamo".





















