Crna Gora obeležava Dan državnosti

Izvor: B92, 13.Jul.2014, 11:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Crna Gora obeležava Dan državnosti

Podgorica -- Crna Gora danas obeležava Dan državnosti u znak sećanja na priznanje njene državnosti na Berlinskom kongresu 1878. i na antifašiticički ustanak 1941. godine.

Povdom Dana državnosti predsednik Crne Gore Filip Vujanovic priredio je u subotu uveče svečani prijem i podsjetio da se ovih dana navršava sto godina od početka Prvog svetskog rata "čije su posledice tragične".

Posebno se osvrnuo na činjenicu da je nakon velikog globalnog rata, Crna Gora koja >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << se borila na strani saveznika, izgubila svoju državnost, stečenu 13. jula 1878 na Berlinskom kongresu.

Ocenio je da je gubitak državnosti nakon Prvog svetskog rata "nepravedan, a sa aspekta učesća u rat, neprimjeren" i ukazao na istorijski paradoks da jedan od pobednika rata "nije sačuvao svoju državu i pored naklonosti ostalih saveznika i njihovih politika".

Crnogorski predsednik je kazao da je obležavanje veka rata "pouka i poruka apsurdnosti rata".

"Zato nas i godina obilježavanja vijeka Prvog svetskog rata ponovo podsjeća na potrebu prevazilaženja pođela. Prevazilaženjem pođela čvrsto, jasno i trajno garanutjemo stabilnost i mir. Obezbjeđujemo prosperitet i zajedništvo. Jednako i ugled u međunarodnoj zajednici.", ocenio je crnogorski predsjednik.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Crnogorci obeležavaju Dan državnosti

Izvor: Mondo, 13.Jul.2014

Crna Gora danas obeležava Dan državnosti u znak sećanja na priznanje njene državnosti na Berlinskom kongresu 1878..

Nastavak na Mondo...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.