
Izvor: SrbijaDanas.com, 01.Jul.2020, 19:04
Crna Gora izglasala Zakon o životnom partnerstvu lica istog pola: Ovo je sledeća etapa u borbi za LGBT prava
Ispisana je nova stranica istorije crnogorskog LGBTI pokreta
Za usvajanje Predloga zakona o istopolnom partnerstvu bila je potrebna podrška 41 poslanika, a danas je izglasan glasovima 42 poslanika. Iz organizacije LGBTI forum progres su usvajanje zakona ocenili kao istorijski korak u borbi za ljudska prava LGBT osoba u Crnoj Gori.
Kako ističu nevladine organizacije LGBT Forum Progres i LGBTIQ Socijalni Centar, usvajanjem Zakona, koji prošle godine nije imao potrebnu >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << većinu glasova, ispisana je nova stranica istorije crnogorskog LGBTI pokreta i poslata je jasna poruka da građanska većina u Crnoj Gori stoji uz one koji su do danas bili obespravljeni i nevidljivi u očima zakona.
U LGBT Forumu Progres i LGBTIQ Socijalnom Centru su istakli da, kao i celokupna zajednica koju okupljaju, pozdravljaju usvajanje Zakona o životnom partnerstvu i čestita svim LGBTI osobama ovaj istorijski dan.
- Činjenica da je konačno usvojen Zakon o životnom partnerstvu ima neizrecivo velik značaj za sve LGBT osobe u Crnoj Gori. Ovo je nesaglediv pomak napred za crnogorsko društvo, na naročitu radost celokupne LGBT zajednice. Kao organizacija koja niz godina zagovara pravno prepoznavanje istopolnih zajednica i kao aktivni učesnici Radne grupe koja je kreirala ovaj Zakon, veoma smo srećni zbog ovakvog ishoda koji smo dugo čekali. Sada ostaje ono ključno - primena ovog zakona u praksi - što je sledeći veliki korak u procesu zaštite ljudskih prava LGBTI osoba - naveli su.
Nastavak na SrbijaDanas.com...